Krakowskie stacje monitoringu jakości powietrza zanotowały przekroczenia norm zanieczyszczeń pyłów PM10 (średnia dobowa powyżej 50 mikrogramów na metr sześcienny). Przekroczenie normy 187 (!) mikrogramy PM10 odnotowała w poniedziałek (17 grudnia) o godzinie 7:00 stacja pomiarowa przy al. Krasińskiego. Inne krakowskie stacje pomiarowe o godzinie 7:00 wskazały:
- 114 mikrogramów na metr sześcienny – na ul. Dietla;
- 124 – na ul. Bulwarowej (Nowa Huta);
- 159 – na Kurdwanowie;
- 121 – ul. Złoty Róg (Bronowice)
- 108 – na os. Piastów;
- 89 – na os. Wadów.
Czytaj też: Jak nie stracić głowy w przedświątecznej gorączce? Policja ostrzega [INFORMATOR]
Władze miasta zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów prywatnych na parkingach, zwłaszcza, że wprowadzono w poniedziałek darmową komunikację. Szczególną uwagę mieszkańcy powinni zwracać na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków.
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.
Wszelkie informacje o stanie jakości powietrza można śledzić na bieżąco na stronie internetowej WIOŚ lub na smartfonach za pomocą aplikacji Powietrze Kraków.