Oficjalnie szacuje się, że w Krakowie mieszka około 2 tysiące osób bez domu (liczba ta może być zaniżona). Jak wygląda miasto z ich perspektywy? Co o nim myślą i jak się w nim czują? Opowiada o tym wystawa przygotowana przez bezdomnych z Krakowa we współpracy z Instytut Socjologii UJ i inicjatywą Zupa na Plantach.
Zobacz wydarzenie na Facebook-u
- Miasto obecne w codziennym doświadczeniu każdego z nas wygląda inaczej. Tworzą go unikalne konstelacje fragmentów i aspektów przestrzeni miejskiej, które są dla nas ważne - mówi Natalia Martini, socjolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, realizująca badania na temat miasta doświadczanego w sytuacji bezdomności.
- Tak rozumianemu miastu przypatrujemy się najczęściej przez pryzmat doświadczeń bezdomnych mieszkańców i mieszkanek, bezdomność traktujemy zaś w kategoriach problemu społecznego (w kontekście polityk miejskich również estetycznego), który należy rozwiązać. W swoich badaniach sytuację bezdomności traktuję jako szczególną perspektywę poznania miasta. Interesuje mnie jak wygląda miasto "bezdomne" i jak się w nim żyje - dodaje.
Polecany artykuł:
Bezdomni wyposażeni w aparaty fotograficzne mieli robić zdjęcia miejscom, które są dla nich ważne. Jedni skrupulatnie dokumentowali przestrzenie, w których bywają na co dzień, inni skupili się na tworzeniu obrazów, które oddają codzienne doświadczenie życia w bezdomności. Wszyscy wykorzystali medium fotografii do powiedzenia czegoś ważnego o sobie, o nas i o mieście, w którym wspólnie żyjemy.
Wystawę można oglądać do 14 lipca 2018 r. na Plantach w okolicach Teatru Słowackiego (na tzw. kółku).
Czytaj też:
>>> Kraków: Lekarze ze szpitala Narutowicza przez pomyłkę wycięli pacjentce zdrowy organ
>>> "Gówniaro, nie wiesz nic o życiu. Spier*****, wracaj do domu" - to usłyszała matka, która poprosiła o przeparkowanie auta
Zobacz TO WIDEO: