Cmentarz Rakowicki w Krakowie

i

Autor: Klaudia Bobela

WIADOMOŚCI

Weź znicz, jeśli cię nie stać lub zostaw, jeśli masz ich za dużo. Na jakiej zasadzie działają krakowskie zniczodzielnie?

2023-10-31 14:11

Wszystkich Świętych to czas zadumy i wspomnienia tych, którzy już od nas odeszli. Wiele osób w tym czasie wyruszy na cmentarz, aby zapalić znicze na grobach swoich bliskich zmarłych. Nie trzeba jednak pieniędzy, aby uczcić ich pamięć. Jeśli nie stać nas na znicze lub mamy ich zbyt wiele, możemy zajrzeć do zniczodzielni, działających przy krakowskich cmentarzach.

Wszystkich Świętych 2023. W Krakowie cmentarze będą otwarte dłużej

Początek listopada to czas, kiedy jesień przybiera na sile, radykalnie zmieniając oblicze miasta. Opadające liście z drzew świetnie wpisują się w zadumę, w którą wpadają mieszkańcy miasta z okazji zbliżającego się Wszystkich Świętych. W tym czasie wielu z nas wyruszy na krakowskie cmentarze, aby uczcić pamięć o tych, którzy już odeszli. Zanim jednak wyruszycie na groby swoich bliskich zmarłych, warto sprawdzić, w jakich godzinach będzie otwarty dany obiekt oraz jak możecie tam dotrzeć. W dzień Wszystkich Świętych miasto zorganizowało dodatkowe kursy komunikacją miejską. Opłaca się z niej skorzystać, ponieważ może dojść do zakorkowania najważniejszych ulic w mieście i może wystąpić problem z dostępnością miejsc parkingowych. W tym czasie osoby starsze mogą także skorzystać z możliwości poruszania się po cmentarzu meleksem.

— Wybierajmy komunikację miejską, nie samochód, bo pod samymi cmentarzami będą wyłącznie miejsca postojowe dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Także na samych ścieżkach na nekropoliach okazujmy cierpliwość osobom, które poruszać się będą meleksami — przekazał wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Wszystkich Świętych w Krakowie. Miasto uruchomiło zniczodzielnie przy cmentarzach

Dzień pamięci o zmarłych to czas, kiedy odwiedzamy groby, zajmujemy się ich pielęgnacją i palimy na nich znicze. Nie trzeba jednak się wykosztowywać, aby pokazać, że pamiętamy o tych, którzy już od nas odeszli. Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig zaapelował do mieszkańców, aby skromnie przystrajali mogiły zmarłych. Wiąże się to z szybkim zapełnianiem się przycmentarnych kontenerów na śmieci, a z drugiej to zdecydowanie bardziej ekologiczne podejście. 

QUIZ. Wielcy pisarze XX wieku. Znasz ich dzieła, ale czy poznałbyś ich na ulicy?
Pytanie 1 z 16
Którego amerykański pisarz jest na tym zdjęciu?
QUIZ. Wielcy pisarze XX wieku. Znasz ich dzieła, ale czy poznałbyś ich na ulicy?

Zniczodzielnie działają już przy pięciu krakowskich cmentarzach: Rakowickim, Gębałów, Mydliniki, Pychowice i na Prądniku Czerwonym. To świetna opcja dla tych, którzy kupiły zbyt wiele zniczy. Nadmiar mogą zostawić w takim miejscu, a osoby, których nie stać na zakup zniczy, mogą z tego skorzystać. W zniczodzialniach można także zostawiać znicze już wypalone, ale takie, w którym można włożyć nowy wkład i dalej będą spełniać swoje zadanie.

— To są zwykłe metalowe regały, na których możemy pozostawić znicze, które już wykorzystaliśmy. Inna osoba, której nie stać lub która po prostu szanuje środowisko, skorzysta z tego znicza. Wystarczy dokupić wkład. Zachęcamy do korzystania ze zniczodzielni, bo ilość odpadów, jakie pozostają po tym święcie, jest naprawdę olbrzymia w porównaniu z innymi okresami w roku — powiedziała Patrycja Ćwikła z Zarządu Cmentarzy Komunalnych.

Grób Mareczka z Zabierzowa przykryty pięknymi kwiatami. Czerwone róże przy portrecie chłopca:

Największy cmentarz w Polsce przed 1 listopada

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają