Aktualizacja: 26.10.15, 10.20
Sondażowe wyniki głosowania w Małopolsce na podstawie badań late poll:
Prawo i Sprawiedliwość: 49,10 proc.
Platforma Obywatelska: 19,4 proc.
Kukiz'15: 7,7 proc.
Nowoczesna: 6,3 proc.
KORWiN: 5,20 proc.
Polskie Stronnictwo Ludowe: 4,4 proc.
Zjednoczona Lewica: 4,2 proc.
Partia Razem: 3,4 proc.
- Skoro mamy prezydenta z Krakowa, skoro liderem listy Prawa i Sprawiedliwości była nowa osoba, pani Wassermann, to jest właśnie ten nacisk na zmianę. Więc partia może stara, ale nowe twarze, w odróżnieniu od Platformy Obywatelskiej: to mogło zainteresować - komentuje prof. Andrzej Piasecki, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego.
Aktualizacja: 26.10.15, 8.00
Wyniki sondażowe według porannych danych late poll:
Prawo i Sprawiedliwość: 37,7 proc.
Platforma Obywatelska: 23,6 proc.
Kukiz’15: 8,7 proc.
Nowoczesna: 7,7 proc.
Zjednoczona Lewica: 7,5 proc.
PSL: 5,2 proc.
KORWiN: 4,9 proc.
Partia Razem: 3,9 proc.
Małopolscy działacze Prawa i Sprawiedliwości szykują się do objęcia tek w przyszłym rządzie. Niemal pewniakami są Małgorzata Wassermann i Andrzej Adamczyk. Posłuchaj ich wypowiedzi:
Aktualizacja: 22.30
Według danych Ipsos, najwyższą frekwencję odnotowano w województwie mazowieckim: 58,3 proc. Województwo małopolskie na drugim miejscu: 56,8 proc.
Posłuchaj materiału Pawła Chudzio, reportera Radia ESKA:
Małgorzata Wassermann na Twitterze:
Aktualizacja: 21.50
W województwie małopolskim zwycięża Prawo i Sprawiedliwość (49,1 proc.). Platforma Obywatelska wygrała tylko w województwie opolskim i pomorskim.
- We wtorek powinny być ogłoszone oficjalne wyniki głosowania, łącznie z podziałem mandatów. Nieoficjalnie frekwencja jest wyższa niż w 2007 roku. Prawdopodobnie przekroczyła 50 proc. - mówił Sylwester Marciniak, zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, podczas konferencji prasowej PKW.
Wybory parlamentarne 2015 do Sejmu i Senatu: wyniki sondażowe
Pierwsze nieoficjalne dane z badań exit poll przeprowadzonych przez Ipsos:
Prawo i Sprawiedliwość: 39,1 proc.
Platforma Obywatelska: 23,4 proc.
Kukiz’15: 9 proc.
Nowoczesna: 7,1 proc.
Zjednoczona Lewica: 6,6 proc.
PSL: 5,2 proc.
KORWiN: 4,9 proc.
Partia Razem: 3,9 proc.
Do Sejmu wejdą: Prawo i Sprawiedliwość (242 mandaty), Platforma Obywatelska (133 mandaty), Kukiz'15 (44 mandaty), Nowoczesna (22 mandaty) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (18 mandatów).
Sztab PiS w Krakowie po ogłoszeniu wyników sondażowych:
Według aktualnych danych frekwencja wyniosła 51,6 proc.
Andrzej Adamczyk na Twitterze:
Nieprawidłowe karty w jednym z krakowskich lokali wyborczych
W lokalu wyborczym na Kurdwanowie na czterech kartach brakowało dwóch komitetów. Jak mówi Krzysztof Orłowski z delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie, sytuacja wynikła z niedopełnienia obowiązków przez członków Obwodowej Komisji Wyborczej. Te cztery karty, na których wykryto błąd, nie zostały wydane wyborcom. Błędnych kart mogło być więcej.
Z Krzysztofem Orłowskim rozmawiał Paweł Chudzio, reporter Radia ESKA:
Wybory parlamentarne 2015: kiedy wyniki z głosowania w Krakowie?
W niedzielę lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7.00-21.00. Będzie trwać cisza wyborcza, więc ewentualne pierwsze, cząstkowe (sondażowe) wyniki wyborów poznamy dopiero po godz. 21.00 (o ile głosowanie nie zostanie przedłużone). Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu 2015 powinniśmy poznać w ciągu kilku następnych dni. Prawdopodobnie będzie to wtorkowy wieczór lub wczesne godziny poranne w środę.
Informacje o wynikach będziemy zamieszczać także TUTAJ. Zaglądajcie na naszą stronę!
Niedawno Państwowa Komisja Wyborcza informowała o teście wydajności systemu informatycznego „Wsparcia Organów Wyborczych”. Zapewniła, że jest gotowy i działa sprawnie. - Przeprowadzony test wykazał poprawne działanie wszystkich modułów niezbędnych do zapewnienia prawidłowej obsługi informatycznej wyborów zarówno na poziomie komisji obwodowych, jak i okręgowych komisji wyborczych. Testy wykazały, że wydajność systemu zapewnia, ze znacznym marginesem bezpieczeństwa, sprawną obsługę informatyczną wyborów. Sugestie zgłoszone przez użytkowników w poprzednim teście zostały uwzględnione i te rozwiązania zostały również pomyślnie przetestowane - czytamy w komunikacie PKW.
Wybory parlamentarne 2015: karty do głosowania
Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała specjalne spoty wyborcze informujące o technikach głosowania, zarówno w wyborach do Sejmu, jak i Senatu.
Wybory Parlamentarne 2015: uprawnieni. Kto może głosować?
Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała spoty na temat głosowania w wyborach 2015 do Sejmu i Senatu, a także tego, kto jest uprawniona, aby pójść do urny. Prawo do głosowania ma obywatel polski, który:
- najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat
- nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu
- nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu
- nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu