Kraków: Zajrzyj do ogrodów królewskich! [AUDIO, ZDJĘCIA]

2019-04-22 16:13

Magnolie powoli przekwitają, ale już we wtorek 23 kwietnia na Wzgórzu Wawelskim czeka na Was kolejna atrakcja. Wówczas otwarte zostaną ogrody królewskie, które będziecie mogli zwiedzać aż do jesieni!

Wiosna jest najlepszym okresem na otwarcie ogrodów dla zwiedzających, gdyż wtedy oprócz roślin wieloletnich, pojawiają się te wiosenne w różnych kolorach i gatunkach. - Staramy się utrzymać klimat renesansowego ogrodu w związku z czym prezentujemy i fiołki rogate i niezapominajki i stokrotki ale też tulipany. Tulipan znany był już w drugiej połowie XVI w. Tak wynika z prezentowanych dzieł botanicznych - mówi Katarzyna Żółciak z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Ogrody wawelskie powstały w latach 40. XVI w. Przechodziły burzliwą historię, w wyniku której w połowie XX w. zamieniły się w klepisko. Dopiero na początku XXI w. w wyniku prac archiwalnych i archeologicznych udało się przynajmniej częściowo odtworzyć wygląd ogrodów. - One składają się z dwóch części oddzielonych murem oporowym. Ta bliższa elewacji skrzydła wschodniego została odtworzona własciwie bardzo wiernie, przynajmniej w swojej częsci północnej - zaznacza Marcin Fabiański z Zamku Królewskiego na Wawelu - Mamy tam odtworzone ściezki ceglane na podstawie obszernie zachowanych reliktów kilkadziesiąt cm pod powierzchnią. Te cegły tam są, jednak nie mogą być używane bo czas sprawił, że są bardzo kruche. A więc na wzór i wymiar tych ścieżek pod ziemią zostały odtworzone te obecnie używane. Miedzy nimi pojawiły się skrzynie, uniesione rabaty, z odtworzoną roślinnością.
- Są tu zarówno kwiaty jak i zioła. Jest to miejsce blisko pałacu, o swojskim klimacie - dodaje Katarzyna Żółciak.

Źródła pisane z XVI w. podają, że w ciepłym zakamarku mieściła się altana nazywana "figarnią", co pozwala sądzić, że w ogrodzie były drzewka figowe. Z kolei dopełnieniem ogrodów górnych były schody i droga, które prowadziły do łaźni u stóp wzgórza. Tą trasą znoszono na lektyce leciwego Zygmunta Starego, by zażył kąpieli.

Dolny ogród jest podzielony na 3 części. Zarówno po wschodniej jak i zachodniej są altanki. Po wschodniej mamy część owocową - kiedyś był tu bujny sad. Sama altana była ogromna, piętrowa. Ta obecna jest jedynie jej symbolem.- Kwatery sadu wyznaczają żywopłoty róż - mówi Katarzyna Żółciak. Warto też dodać, że te kwiaty, które widać teraz z czasem też będą się zmieniać, gdyż na przełomie maja i czerwca wprowadzone zostaną rośliny letnie. Same ogrody zwiedzać można od 23 kwietnia aż do jesieni.

My wybraliśmy się na spacer po ogrodach królewskich jeszcze przed otwarciem! Posłuchaj relacji:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają