Badania zakończą się w przyszłym roku.

i

Autor: fot. pixabay Badania zakończą się w przyszłym roku.

Krakowscy naukowcy opracowali nowy lek na choroby układu krążenia! [AUDIO]

2018-09-14 14:07

Chodzi o wykorzystanie nowego rodzaju komórek macierzystych do leczenia schorzeń. Jak twierdzą lekarze, to wielka szansa dla pacjentów, bo tylko w samej Polsce na niewydolność serca choruje ponad 800 tys. osób.

- Medycyna regeneracyjna to szansa, że u chorych po zawale serca uda się choć w części odzyskać utraconą tkankę, a tych z przewlekłym niedokrwieniem kończyn dolnych uchronić przed amputacją – mówi prof. UJ dr hab. n. med. Piotr Musiałek z Oddziału Klinicznego Chorób Serca i Naczyń Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, kierownik badań klinicznych.

Czytaj też: Kraków: Pijany kierowca zamienił się miejscem za kierownicą z Ukraińcem... również pijanym

Komórki macierzyste z pępowiny

Krakowscy specjaliści do regeneracji tkanek i naczyń wykorzystują komórki macierzyste pochodzące z tzw. Galarety Whartona, wypełniającej wnętrze sznura pępowinowego. Sięgnęli po nie jako pierwsi na świecie. W przeciwieństwie do innych komórek, do tej pory stosowanych w medycynie regeneracyjnej, te ze sznura pępowinowego nie są odrzucane przez organizm chorego.

Czytaj też: Kraków: Dłużnik chciał podpalić kancelarię komorniczą, która zajęła mu konto

Komórki, przygotowane w nowopowstałym Banku Komórek i Tkanek, są podawane do uszkodzonego serca chorego w sposób małoinwazyjny, za pomocą specjalnego cewnika opracowanego przez krakowskich naukowców. Zaś w przypadku chorych, u których zatkane naczynia uniemożliwiają dopływ krwi do nóg, „żywy lek” jest wstrzykiwany do tętnicy w pachwinie i dodatkowo do mięśni uda i podudzia. Jak mówi dr n. med. Mariusz Trystuła, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyń w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II - wstępne wyniki pokazują, że terapia może być prawdziwym przełomem w leczeniu chorób układu krążenia.

Badania krakowian zakończą się w przyszłym roku i pochłoną łącznie ponad 40 mln zł, konieczne przede wszystkim na nowoczesną aparaturę.Pieniądze niezbędne na ten cel udało się pozyskać z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Naukowcy zamierzają podać komórki macierzyste jeszcze 225 chorym po zawale i z przewlekłym niedokrwieniem nóg. Ich rekrutacja cały czas trwa.

Czytaj też: Duchowni pedofile na interaktywnej mapie? Już niedługo będzie dostępna!

Posłuchaj o nowym leku i jego zastosowaniu:

Zobacz TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają