Drobne pęknięcie w DNA może mieć ogromne konsekwencje. Zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracował technologię, która takie pęknięcia namierza i wskazuje. Ich metoda wprawdzie nie pomoże w samym leczeniu, ale może bardzo pomóc w diagnozowaniu schorzeń. Zastosowań jest wiele.
- Pierwsza rzecz to wykorzystanie tego jako narzędzie do badania potencjału leków przeciwnowotworowych, i nie tylko przeciwnowotworowych, ale wszelkich leków, których celem jest wywoływanie uszkodzeń DNA. Drugie takie zastosowanie, które nas szalenie też interesuje, to jest diagnostyka niepłodności u mężczyzn - mówi członkini zespołu Magdalena Kordon.
Czytaj też >>> Spłonął autobus Kraków - Lublin, w środku było 30 pasażerów!
Naukowcy wymyślili sposób, który pozwala wykrywać pęknięcia w komórkach DNA za pomocą światła. Precyzja tej metody może być rewolucyjna dla medycyny.
- Może wpłynąć na podejmowane decyzje, czyli poprawić jakość podejmowanych decyzji. Jest to często bolesny i trudny okres, który pacjenci muszą przejść, w kontekście najpierw w ogóle stwierdzenia co się dzieje, a potem decyzji lekarzy co należy zrobić dalej - mówi Pani Kordon.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem technologia stanie się standardem za około 10 lat. Obecnie jest na etapie patentowania.
Posłuchaj wywiadu Kuby Paducha: