Mars

i

Autor: materiały prasowe

Tajemnice Czerwonej Planety

Krakowscy studenci ruszyli na podbój Marsa! Robią to w szczególny sposób

2024-08-16 14:35

To brzmi sensacyjnie... Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej dokonali pierwszych pomiarów geodezyjnych na Marsie! Jak to możliwe? Wyjaśniamy - chodzi o ziemski odpowiednik Czerwonej Planety, czyli stworzoną w Krakowie, liczącą niemal 900 metrów kwadratowych przestrzeń odzwierciedlającą marsjańską powierzchnię. To swoisty poligon dla przyszłych inżynierów kosmicznych.

W komunikacie Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH uczelnia informuje, że studenci, członkowie Koła Naukowego Geodetów Dahlta (Martyna Bartczak, Julia Szewczyk, Michał Barcik i Szymon Zarosa) pod okiem dr. inż. Mikołaja Skulicha wykonali pomiary na Mars Yardzie AGH. To miejsce odwzorowujące powierzchnię czwartej planety od Słońca. Tam rozegra się rywalizacja tegorocznej edycji zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC).

Łaziki i drony w akcji. A potem trójwymiarowy model

Członkowie z KNG Dahlta mieli za zadanie wyznaczyć współrzędne punktów, które posłużą do wytyczenia trasy łazików marsjańskich. Do mapowania terenu geodeci wykorzystali technologię Globalnych Systemów Nawigacji Satelitarnej (Global Navigation Satellite Systems – GNSS) i zaawansowany odbiornik GS16.

Dalsza część artykułu poniżej galerii: To tajemnicze miejsce w Małopolsce wygląda baśniowo. Nie wolno tam wchodzić! "To nie są Malediwy"

Zakończona powodzeniem misja to nie wszystko. Podczas drugiej studenci AGH (pod opieką dr. hab. inż. Pawła Ćwiąkały) wykonają pomiary bezzałogowymi statkami powietrznymi. Umożliwi to zwizualizowanie całej przestrzeni toru marsjańskiego i stworzenie jego modelu 3D.

Sztuczny Mars wprost z... kopalni

Czym jest Mars Yard AGH? To miejsce powstałe w sąsiedztwie budynku Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej. Z setek ton czerwonego porfiru z podkrakowskiej kopalni Zalas zbudowano mierzącą prawie 900 m kw. konstrukcję. Małopolski porfir ma cechy podobne do skał występujących na powierzchni Czerwonej Planety.

Główną projektantką toru jest dr Anna Łosiak, ekspertka w dziedzinie geologii planetarnej. Mars Yard pozwoli przyszłym inżynierom kosmicznym – takim jak uczestnicy European Rover Challenge – trenować w bezpieczny sposób poruszanie się po powierzchni innej planety skonstruowanymi przez siebie robotami.

Największy kanion w Układzie Słonecznym. Idealny na bazę dla kosmonautów

ERC jest organizowana w Polsce od 10 lat przez Europejską Fundację Kosmiczną. Po raz pierwszy impreza odbędzie się w Krakowie. Zmieni się też kosmiczna lokalizacja marsjańskich zawodów. Do tej pory uczestnicy testowali łaziki w terenie przypominającym północne rejony Marsa. W tym roku Mars Yard odwzorowuje warunki Valles Marineris. Ten największy kanion w Układzie Słonecznym, położony na południe od marsjańskiego równika, ma ok. 5 tys. km długości, 5-11 km głębokości i do 400 km szerokości.

To gigantyczna struktura geologiczna i jedno z ciekawszych miejsc na Czerwonej Planecie, szczególnie w kontekście badań i przyszłości, ponieważ to potencjalna lokalizacja budowy przyszłej marsjańskiej bazy” – mówi, cytowana w uczelnianym komunikacie, dr Anna Łosiak.

Park Leśny Tetmajera w Bronowicach w Krakowie
Sonda
Czy jesteśmy sami w kosmosie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki