Według informacji podawanych przez krakowską uczelnię pomysł naukowca jest oryginalny, a sam autor projektu nie znalazł na stronie internetowej wariantów szachowych takiego samego rozwiązania. Nowa odmiana szachów, opracowana przez pracownika PK, została zarejestrowana na stronie "The chess variant pages".
Czytaj też: Kraków: Usterka samolotu! Trudna sytuacja pasażerów lotu do Dubaju!
"Nowa metoda gry jest ciekawsza niż szachy tradycyjne, a w dodatku pozwala początkującym graczom na rozgrywkę z bardziej doświadczonymi partnerami" - podała Politechnika Krakowska na swojej stronie internetowej.
Do gry w szachy diagonalne (figury poruszają się po osiach ukośnych planszy) nie jest potrzeba nowej szachownicy ani figur. Figury w szachach diagonalnych są ustawione w dwóch przeciwległych do siebie kątach szachownicy, a nie jak tradycyjnie wzdłuż przeciwległych boków.
Czytaj też: Kraków: Dziwny złodziej! Ukradł nietypowe przedmioty o wartości blisko 3 tysięcy złotych
W diagonalnej odmianie gry obowiązuje kilka nowych reguł, np. pionki mogą ruszać się w dwóch kierunkach (np. północno-zachodnim i północno-wschodnim), a atakować w trzech kierunkach (np. południowym, wschodnim i zachodnim). W klasycznych szachach pionki mogą poruszać się o jedno pole do przodu - przed siebie, a bić tylko na ukos.
Czytaj też: Dramat! Granat eksplodował w rękach 14-latka! Chłopiec czyścił niewybuch
Zbigniew Kokosiński przypadkowo odkrył nowy sposób gry, próbując rozłożyć na szachownicy figury tak, aby tworzyły one metaforę sił militarnych w obwodzie kalinigradzkim.
Dr hab. inż. Zbigniew Kokosiński, prof. PK jest pracownikiem Katedry Automatyki i Technik Informacyjnych na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, a prywatnie - miłośnikiem gry w szachy.