Architektura sprzed lat

Krakowski relikt PRL-u niegdyś był synonimem luksusu. Dziś straszy mieszkańców

2024-07-30 15:10

W polskich miastach można natknąć się na ciekawą i piękną architekturę. Niektóre z obiektów pamiętają dawne czasy, w tym okres PRL-u. Przykładem może być hotel Forum w Krakowie, który przed laty był synonimem luksusu oraz nowoczesności. Monumentalny budynek aktualnie jest jednak reliktem minionej epoki i raczej już nie zachwyca, a straszy.

Krakowski hotel Forum - słynny relikt przeszłości i idealny przykład brutalizmu

Hotel Forum w Krakowie to jeden z najbardziej kultowych hoteli z okresu PRL-u. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1978 roku, a zakończyła 10 lat później w roku 1988. Na podstawie projektu Janusza Ingardena powstała bryła, przedstawiająca się inaczej - wyjątkowo. Odbiegała ona od klasycznych PRL-owskich bloków, więc był to swego rodzaju powiew świeżości.

Stworzono podłużną i wygiętą budowlę, która obejmowała aż siedem kondygnacji. Z okien hotelu goście i pracownicy mieli wręcz nieziemski widok, bowiem można było podziwiać teren zielony i Wisłę. Co jednak znajdowało się wewnątrz budynku? Czym wyróżniał się hotel Forum od innych obiektów noclegowych? Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią. 

Przeczytaj także: Życie codzienne w PRL-u. Tak wyglądała rzeczywistość naszych rodziców

Hotel Forum w Krakowie. Wnętrze obiektu było iście luksusowe

Krakowski hotel Forum w PRL-u był uznawany za prawdziwy raj bogactwa. Dla przeciętnego Kowalskiego udogodnienia, które zastosowano w obiekcie, były czymś tajemniczym i wręcz niezrozumiałym. O czym jednak mowa? Co takiego można było spotkać w pokojach i na korytarzach hotelu?

Zacznijmy od tego, że w całym budynku mieściło się aż 278 pokoi, w tym 19 jednoosobowych i 15 apartamentów. Każde z pomieszczeń było klimatyzowane, co na tamte czasy nie było czymś powszechnym. W hotelu działała również restauracja, grill bar oraz drink bar, a w pokojach goście zachwycali się między innymi automatycznym spłukiwaniem wody w WC czy drzwiami na fotokomórkę. To jednak nie koniec! Co jeszcze znajdowało się w obiekcie? Nawet współcześnie trudno o takie udogodnienia. Więcej szczegółów znajdziesz w galerii zdjęć powyżej. 

QUIZ. "40-latek", "07, zgłoś się", a może "Noce i dnie"? Z którego serialu PRL jest ta postać?
Pytanie 1 z 11
"Kobieta pracująca" to bohaterka...
Irena Kwiatkowska. Sekrety królowej komedii
Powstał w PRL, budzi ogromny zachwyt do dziś. Najbardziej nietypowy blok w Polsce stoi w Warszawie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają