Festiwal debiutuje w Krakowie. Pięć edycji imprezy tego typu odbyło się już w Warszawie, gdzie organizacją zajęło się towarzystwo opieki nad zabytkami. Tam festiwal ma już swoich stałych bywalców, a do popularnych miejsc często obowiązują zapisy.
Organizatorzy krakowskiego festiwalu stawiają przede wszystkim na różnorodność. - Będą pracownie artystyczne, będą takie dosyć nowoczesne mieszkania prywatne. Kolejnym, który się nam teraz jeszcze tworzy, to są ciekawie dostępne miejsca użyteczności publicznej. Miejsca, które są dostępne na co dzień. Zależy nam na ich pokazaniu, by móc poznać historię jak było to projektowane. Myślę, że to będzie bardzo ciekawe dla osób, które się interesują architekturą - mówi Justyna Piwowarczuk, jedna z organizatorek festiwalu.
W przypadku miejsc prywatnych będzie to jedyna okazja zobaczenia do ich i spotkania z ich właścicelami. W takim miejscu zawsze będzie zorganizowane oprowadzanie przez gospodarza albo przez architekra.
Organizatorzy festiwalu wciąż poszukują ciekawych miejsc, do których mogliby zaprosić zwiedzających. Zgłaszać je można na profilu na Facebooku.
Posłuchaj rozmowy Marcela Wandasa, reportera Radia Eska: