Krakowskie szkoły przyjęły prawie 650 uczniów z Ukrainy

i

Autor: klimkin/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Krakowskie szkoły i przedszkola przyjęły kilkuset Ukraińców. W podstawówkach czeka ponad 8 tys. miejsc

2022-03-14 11:28

Od początku rosyjskiej inwazji krakowskie szkoły i przedszkola przyjęły już prawie 650 uczniów z Ukrainy. Potrzeby są jednak znacznie większe, dlatego magistrat zapewnia, że tylko w podstawówkach czeka ponad 8 tys. potencjalnie wolnych miejsc dla sąsiadów ze wschodu. Dla uczniów nieznających języka polskiego mają być tworzone oddziały przygotowawcze. Obecnie działają one w trzech szkołach.

Krakowskie szkoły przyjęły prawie 650 uczniów z Ukrainy. W podstawówkach czeka ponad 8 tys. miejsc

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała napływ do Polski gigantycznej fali uchodźców. Od 24 lutego polsko-ukraińską granicę przekroczyło już ponad 1,5 mln osób. W tym gronie liczną grupę stanowią dzieci oraz młodzież w wieku szkolnym. Polskie samorządy starają się stworzyć dla nich warunki do nauki. Krakowski magistrat poinformował, że od początku wojny szkoły i przedszkola w Krakowie przyjęły już prawie 650 Ukraińców. Potrzeby są jednak o wiele większe. Miejski samorząd zapewnia, że tylko w podstawówkach pozostaje ponad 8 tysięcy potencjalnie wolnych miejsc, a w liceach, technikach i szkołach branżowych jest ich niemal 2 tysiące. Dla dzieci, które nie znają języka polskiego mają zostać stworzone oddziały przygotowawcze. Obecnie funkcjonują one w trzech krakowskich szkołach, a zainteresowanie ich stworzeniem wyraziło 37 jednostek oświatowych.

W lepszej adaptacji uchodźców w nowym warunkach mają również pomagać asystenci wielokulturowi, którzy są zatrudnieni w 35 szkołach. Wydział Edukacji UMK zapowiedział, że będzie wyrażał zgodę na zatrudnianie kolejnych asystentów, a do krakowskiego magistratu już teraz wpływają zgłoszenia osób z Ukrainy, które mogłyby podjąć pracę w takim charakterze.

PRZECZYTAJ: Uchodźcy z Krakowa wyjechali do Niemiec. Czekały na nich darmowe pociągi [ZDJĘCIA]

– Uczniowie, którzy zostaną zapisani do krakowskich szkół, mogą w nich liczyć na przewidzianą prawem pomoc: naukę języka polskiego, dodatkowe zajęcia wyrównawcze, pomoc asystenta międzykulturowego oraz naukę w oddziałach przygotowawczych, które w tym roku szkolnym działają w trzech samorządowych szkołach podstawowych. Te rozwiązania sprawdzają się bardzo dobrze. Choć uczniowie nie biorą udziału w lekcjach wraz z polskimi uczniami, są włączani we wspólne działania z polskimi koleżankami i kolegami - powiedziała Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki.

ZOBACZ: Uchodźcy w galerii Plaza. Tak wygląda tymczasowy ośrodek dla Ukraińców [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy pomagasz uchodźcom z Ukrainy?
Kraków przyjmie uchodźców w nieczynnej galerii handlowej Plaza. Trwa remont pomieszczeń

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają