Twórcy aplikacji rozpoznającej autyzm

i

Autor: Informacja prasowa Twórcy aplikacji rozpoznającej autyzm

Krakowskie wynalazki wśród najlepszych w Polsce!

2016-02-12 9:00

System umożliwiający logowanie się za pomocą głosu, monitoring wnętrza ula, aplikacje mobilne pozwalające na zdiagnozowanie autyzmu u dzieci i robienie „patriotycznych zakupów”: to wynalazki, które mają szansę podbić świat. Wszystkie powstały w Krakowie. Są nominowane w plebiscycie "Soczewki Focusa".

Autorzy czterech z piętnastu innowacyjnych pomysłów nominowanych w tym roku do "Soczewek Focusa" pochodzą z Krakowa. Plebiscyt organizuje miesięcznik popularnonaukowy „Focus”. Każdego roku wyłania najważniejsze wydarzenia naukowe w Polsce. 

"Pola": aplikacja wspierająca polskie firmy

Stworzona przez Klub Jagielloński aplikacja "Pola" pozwala na uzyskanie informacji o pochodzeniu produktu. Po zeskanowaniu kodu kreskowego smartfonem dowiemy się, czy producent opiera się na polskim kapitale, posiada zakłady w Polsce i czy inwestuje tu w pracowników. Korzystając  z aplikacji możemy świadomie podjąć decyzję o zakupie produktu i wesprzeć polską firmę.

Monitoring ula

Wojciech Sojka, student Akademii Górniczo-Hutniczej, wpadł na pomysł systemu służącego do elektronicznego monitoringu wnętrza ula. Specjalna sieć czujników mierzy takie parametry jak temperatura, waga, wilgotność i dźwięk, a w razie potrzeby może zaalarmować pszczelarza SMS-em. Projekt może przyczynić się do zahamowania niewyjaśnionego zjawiska wymierania pszczół na świecie.  

Logowanie głosem 

Firma VoicePIN znalazła rozwiązanie dla zirytowanych koniecznością wprowadzania numerów PIN. Innowacyjny system rozpoznaje użytkownika po głosie. W ten sposób nie trzeba już zapamiętywać loginów i haseł do rejestracji lub potwierdzania transakcji. Wynalazek można zastosować m.in. w bankach, firmach ubezpieczeniowych lub instytucjach publicznych.

Diagnozowanie autyzmu tabletem

Play.Care to aplikacja na tablety, która ma ułatwić rodzicom rozpoznanie autyzmu u dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Składa się na nią zestaw prostych gier, które pomagają w analizie zachowania dziecka i zauważeniu niepokojących sygnałów. Aplikację stworzyła krakowska firma Harimata we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow. Wynalazcy szykują już zestawy gier pomagające zdiagnozować ADHD oraz wspierające rozwój cech motorycznych u dziecka.

Kraków z szansą na trzeci z rzędu sukces

W ubiegłym roku w "Soczewkach Focusa" w kategorii „innowacje medyczne” zwyciężył nanomateriał wynaleziony przez zespół prof. Szczepana Zapotocznego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. To dodatek do tworzyw sztucznych mający właściwości przeciwbakteryjne. Można go zastosować w sprzęcie medycznym. Rok wcześniej w kategorii „innowacje informatyczne” nagrodę zdobyli studenci AGH, którzy stworzyli aplikację pomagającą w szukaniu partnerów do wspólnych treningów. 

"Soczewki Focusa": głosowanie trwa

Głosować może każdy. Swoich faworytów można wybierać do 29 lutego na stronie soczewki.focus.pl. Laureatów poznamy w kwietniu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają