Czy dziewczynka jest bezpieczna?

Kto ochroni ofiarę z Rabki-Zdroju? Zwyrodnialec ma nastolatkę na wyciągnięcie ręki. "Może realnie wpływać"

2025-02-20 17:08

13–latka, która została zaatakowana przez 20–latka w Rabce-Zdroju i cudem uniknęła gwałtu, czeka by złożyć zeznania. Ma zostać przesłuchana w przyszłym tygodniu. Tymczasem jej potencjalny oprawca chodzi wolno. Sędzia z Sądu Rejonowego w Nowym Targu dopuścił, by podejrzany o usiłowanie gwałtu na dziecku wyszedł po wpłaceniu kaucji. I tak się stało.

Usiłowanie gwałtu na nieletniej to bardzo poważny zarzut, a fakt, że podejrzany jest na wolności może realnie wpłynąć na pokrzywdzoną, zwłaszcza w kontekście tego, że dopiero zostanie przesłuchana przez sąd. Dla mnie, emerytowanego już policjanta z wieloletnim doświadczeniem, to niezrozumiała decyzja zwłaszcza, że co do tego, że 13–latka została napadnięta i pobita nie ma żadnych wątpliwości. Powinien zostać aresztowany tymczasowo przynajmniej na miesiąc – skomentował Dariusz Nowak, były rzecznik prasowy małopolskiej policji, naczelnik wydziału dochodzeniowo–śledczego.

Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu, która prowadzi śledztwo w tej sprawie, złożyła już zażalenie na decyzję sądu w sprawie aresztu tymczasowego. Zostanie ono rozpoznane przez Sąd Okręgowy w Nowym Sączu. Stanie się to najprawdopodobniej po przesłuchaniu pokrzywdzonej.

Czy do tego czasu 13–latka jest bezpieczna? W takim przypadku policja nie ma obowiązku otaczać pokrzywdzoną dodatkową ochroną. Jeśli podejrzany złamałby zakaz kontaktu i zbliżania się, to takie zgłoszenie musiałoby wpłynąć na policję, ale to i tak nie oznaczałoby zatrzymania podejrzanego. Policja o tym fakcie powiadomiłaby sąd i dopiero sąd mógłby podjąć decyzję o zmianie środków zapobiegawczych.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

W dniach 24-28 lutego 2025 r. obchodzony będzie Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W związku z tym, w całym kraju każdy zainteresowany może uzyskać informacje w prokuraturach regionalnych, okręgowych i rejonowych o swoich uprawnieniach w postępowaniach przygotowawczych i sądowych.

Pokrzywdzeni przestępstwem mają możliwości skorzystania z funkcjonującej w Ministerstwie Sprawiedliwości, całodobowej linii pomocy pokrzywdzonym, w ramach której można uzyskać anonimowo informacje o możliwości pomocy prawnej oraz psychologicznej, a także umówić się na spotkanie ze specjalistami w dowolnym miejscu w kraju. Z linią można skontaktować się:

  • telefonicznie - pod numerem +48 222 309 900;
  • mailowo – pod adresem [email protected];
  • przez czat i wideorozmowę – na stronie numersos.pl.
Auto przeleciało przez podwórko. Szokujące nagranie
Sonda
Czy sądy w Polsce wydają sprawiedliwe wyroki?
Super Express Google News
Autor:
Pokój Zbrodni
Igor Stachowiak. Plama na honorze policji | Pokój ZBRODNI

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki