Lawina w Tatrach. Śnieg przysypał turystę
Jak poinformował ratownik dyżurny TOPR Tomasz Wojciechowski, powiadomieni o wypadku ratownicy zdołali szybko dotrzeć na miejsce i wydobyć poszkodowanego spod śniegu po ok. 35 minutach, Ratownikom udało się przywrócić jego funkcje życiowe, jednak jego stan jest ciężki. Mężczyzna znajdował się ok. 80 centymetrów pod powierzchnią śniegu. Najbliższy czas spędzi w zakopiańskim szpitalu.
W Tatrach panują bardzo złe warunki turystyczne. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, dodatkowo cały czas intensywnie pada śnieg i wieje silny wiatr. Z powodu warunków atmosferycznych w akcji nie mógł brać udział śmigłowiec.
Aktualizacja godz. 20:00
Ratownicy TOPR ogłosili w czwartek (2 lutego) wieczorem czwarty, wysoki stopień zagrożenia lawinowego dla obszaru Tatr. Sytuacja jest ekstremalnie niebezpieczna. Odradzane są wszelkie wyjścia w góry. Lawinowa czwórka obowiązuje również w słowackiej części Tatr. W Dolinie Żarskiej ewakuowano schronisko. Czwarty stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach. Należy się spodziewać licznych samoistnych dużych, a nawet bardzo dużych lawin. Ratownicy apelują o rezygnację z wszelkich wyjść na tatrzańskie szlaki. W górach wieje silny wiatr powodujący zamieć.
W ciągu ostatniej doby w Tatrach spadło miejscami nawet 70 cm śniegu, a silny wiatr utworzył wielkie depozyty śniegu. Z uwagi na wysokie zagrożenie lawinowe w Tatrach Zachodnich została zamknięta dla ruchu turystycznego Dolina Żarska, a osoby przebywające w tamtejszym schronisku zostały ewakuowane.
Przy obecnie panujących w Tatrach warunkach niebezpieczna może być nawet wyprawa do Morskiego Oka, zazwyczaj bezpieczną i obleganą przez turystów drogą. Ten popularny szlak w kilku miejscach przecinają żleby, którymi mogą zejść duże lawiny. Pierwszy z nich - Siwarny Żleb jest przy Wodogrzmotach Mickiewicza, kolejne powyżej Włosienicy - Żleb Żandarmerii i Biały Żleb opadające z grani Opalonego Wierchu oraz przy samym schronisku nad Morskim Okiem – Marchwiczny Żleb, z którego w lutym ubiegłego roku zeszła potężna lawina załamując lód na słynnym tatrzańskim jeziorze.
Zagrożenie lawinowe jest definiowane w międzynarodowej, pięciostopniowej skali. Pierwszy stopień oznacza, że zagrożenie jest nieznaczne. Drugi stopień to zagrożenie umiarkowane. Trzeci stopień – znaczne, a czwarty duże zagrożenie. Piąty, najwyższy stopień zagrożenia lawinowego, może wystąpić np. w Alpach, w terenach, gdzie zagrożone są osiedla czy drogi, a lawina może dokonać katastrofalnych zniszczeń sięgając dna dolin.
Niebezpieczna pogoda w Polsce. Szczegóły w artykule Śnieg, burze i jeszcze stanie się to! Będzie niebezpiecznie [Prognoza IMGW na 3.02.2023]