Krótsze lekcje w szkołach już od marca? To możliwe! Na ten pomysł wpadli sami nauczyciele należący do Niezależnego Związku Zawodowego Oświata Polska. W Polsce od dawna ma miejsce spór o to, czy nauczyciele są odpowiednie wynagradzani za swoją pracę. Zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, wynagrodzenie w tym roku ma wzrosnąć od 239 zł do 296 zł brutto w zależności od wykształcenia i stopnia awansu zawodowego. Zdaniem nauczycieli, proponowana przez MEN podwyżka jest zdecydowanie za mała. Takie zdanie ma m.in. Niezależny Związek Zawodowy Oświata Polska, który właśnie wystąpił z apelem, aby lekcje w szkołach były krótsze.
MEN przesłał już nam opinię w tej sprawie. Przeczytacie ją na końcu tego artykułu.
Nauczyciele od dawna domagają się powiązania swoich wynagrodzeń z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce lub z wynagrodzeniem minimalnym. Przyjęta na 2025 r. 5%-owa waloryzacja jest de facto obniżką, a nie podwyżką. W ciągu ostatnich 10 lat nauczyciele stracili 13% w stosunku do przeciętnego wzrostu płac w gospodarce narodowej - informuje na swojej stronie Niezależny Związek Zawodowy Oświata Polska.
W związku z tym, NZZ Oświata Polska wystąpił z postulatem skrócenia lekcji z 45 do 40 minut. - Uznaliśmy, że skoro aktualnie nie jest możliwe urealnienie wynagrodzenia, to konsekwencją tego jest zmniejszenie wielkości produktu – długości godziny lekcyjnej. W ślad za tym powinno też pójść skrócenie godziny rozliczeniowej zajęć pozalekcyjnych (m. in. nauczycieli przedszkola, psychologów, pedagogów) - wyjaśniają nauczyciele. - Postulat Związku spotkał się z żywą dyskusją. Za skróceniem lekcji przemawia m. in. coraz niższa zdolność skupienia uwagi u uczniów, przeciwko – skutki budżetowe, bo niewykluczone, że wraz ze skróceniem długości jednostki lekcyjnej należałoby do ramówki dodać kilka godzin - czytamy na stronie NZZ Oświata Polska.
MEN nie miał i nie ma takich planów, aby lekcje były skrócone i trwały 40 minut. "Zgodnie z § 10. ust. 1 Rozporządzenia MEN z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli godzina lekcyjna trwa 45 minut. MEN stoi na stanowisku, że te regulacje nie powinny się zmienić (w przeciwieństwie do związku zawodowego, wspomnianego w artykule)" - napisał nam Kacper Lawera, dyrektor Departamentu Komunikacji w MEN.