Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski został uhonorowany nagrodą "Feniks Złoty 2020". - Tradycyjnie nagrody przyznawano podczas odbywających się na wiosnę Targów Wydawców Katolickich. W tym roku ze względu na pandemię uroczysta gala została przeniesiona na marzec. Spośród ponad 350 tytułów zgłoszonych przez wydawców członkowie Kapituły Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS dokonali ostatecznego wyboru publikacji w ramach poszczególnych kategorii konkursowych i wybrali najbardziej wyjątkowe pozycje - informuje Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej. – Jestem bardzo wdzięczny Stowarzyszeniu Wydawców Katolickich, że przez promocję wspaniałych dzieł polskiej kultury, pozwala się wielu nowym pokoleniom Polaków zakorzeniać się w jej najwybitniejszych dziełach i dzięki temu na nowo wyłaniać się z polskiej Ojczyzny – mówił arcybiskup Jędraszewski, odbierając nagrodę.
"Złoty Feniks 2020" dla arcybiskupa Jędraszewskiego. Uzasadnienie budzi kontrowersje
Uzasadnienie wyboru osoby, która otrzymała główną nagrodę "Złoty Feniks 2020", budzi w oczach niektórych kontrowersje. Lewica z pewnością oszaleje z wściekłości! Czytamy między innymi o... walce z gender i LGBT. "Jest kapłanem, który nie boi się medialnych ataków, co więcej w wielu sytuacjach odważnie i nieugięcie idzie pod prąd. W ślad za papieżem pokazuje, że trzeba myśleć, to znaczy opisywać rzeczywistość, walczyć o prawdę, nie szukać wrogów, ale pokazywać nowe lub stare, lecz ubrane w nowe szaty ideologie: gender, LGBT, skrajny feminizm, aborcjonizm, antyludzki ekologizm, które są groźne dla człowieka i ludzkiej cywilizacji. Pozostaje trwałym filarem, niepodważalnym i autentycznym autorytetem, przede wszystkim zaś duchowym przewodnikiem dla potrzebujących wsparcia ludzi Kościoła", pisali w uzasadnieniu Nagrody członkowie Kapituły.
"Złoty Feniks 2020" dla arcybiskupa Jędraszewskiego. Prezes zarządu zabrał głos
– Ideą konkursu jest prezentacja najciekawszych i najlepszych publikacji o tematyce religijnej, wyjście naprzeciw oczekiwaniom czytelników: głębokiej potrzeby kontaktu z książką wartościową, mądrą, niosącą ze sobą określone wartości, poszukiwane przez ludzi wierzących. Niezmiernie raduje również stale podnoszący się poziom merytoryczny i edytorski publikacji zgłaszanych do konkursu. Coraz częściej mamy do czynienia z książką religijną – literacką, naukową czy historyczną jako wartością samą w sobie, także dzięki jej walorom estetycznym – komentuje ks. Roman Szpakowski SDB, prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
"Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS została przyznana po raz pierwszy w 1999 roku, choć już rok wcześniej wydawcy katoliccy z okazji odbywających się na warszawskich Stegnach III Targów Wydawców Katolickich przyznali swe pierwsze wyróżnienia i nagrody. Rok później, w drugim roku istnienia nagrody, dla podkreślenia odradzania się literatury religijnej, przez wiele lat marginalizowanej, spychanej do kościelnego undergroundu lub wprost prześladowanej przez totalitarny system komunistyczny, oraz z uwagi na budzenie się do życia wydawnictw katolickich, które wcześniej nie mogły normalnie funkcjonować z powodów wymienionych już wyżej, postanowiono, iż ta nagroda honorująca wybitne osiągnięcia edytorskie z zakresu literatury religijnej będzie nosiła miano FENIKSA", przypomina Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej.