Profesor Julian Dutka, ordynator oddziału urazowo–ortopedycznego Szpital Żeromskiego w Krakowie wraz z pacjentem

i

Autor: al

Magnetyczne gwoździe wydłużą nogę Jakuba. Niesamowita operacja w Szpitalu im. Żeromskiego

2022-09-02 19:53

Pionierska operacja w Szpitalu Miejskim im. Stefana Żeromskiego. Chirurdzy wszczepili do kości udowej 14–latka, od urodzenia cierpiącego na karłowatość, magnetyczne gwoździe. Dzięki nim noga chłopca może wydłużyć się o 1 mm na dobę. Cały proces odbywa się bezboleśnie.

14-letni Jakub z Rzeszowa cierpi na wrodzoną karłowatość, w związku z czym jego kości długie mają ograniczoną możliwość wzrostu. Mówiąc językiem niemedycznym: kręgosłup rośnie prawidłowo, a nogi nie.  Lekarze ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie, wykonali zabieg polegający na wszczepieniu gwoździa do kości udowych.W pręcie znajduje się specjalny generator sterowany elektromagnetycznie. Gwóźdź przy pomocy sygnałów elektromagnetycznych samoistnie wydłuża się i stopniowo wydłuża kość, w której jest osadzony.

Czytaj również: Tajemnicza śmierć Mariusza. Załamana rodzina żyła w niepewności przez opieszałość policji? "Nie pamiętają dat"

Specjaliści liczą, że po zabiegu kości pacjenta będą dłuższe o 5-6,a nawet 7 cm. 14-latka czekają kolejne operacje kości piszczelowych i nowe gwoździe tzw. dla dorosłych(te dla dzieci nie pozwalają wydłużyć kości więcej niż o 5 cm). 

Przeczytaj także: Szaflary: 11-letni Karol uciekł od rodziców adopcyjnych: "Byłem bity". Jego młodsze siostry wciąż tam są

14–letni Jakub z Rzeszowa przeszedł innowacyjny zabieg

i

Autor: al

Jest to małoinwazyjny zabieg i kosztowny, gdyż gwóźdź elektromagnetyczny kosztuje 60 tys. zł! Chirurdzy z „Żeromskiego” jako pierwsi w Krakowie zaczęli stosować te metodę, dzisiaj jest coraz bardziej rozpowszechniona na świecie.

Przeczytaj koniecznie: Znaleźli w saunie martwego 32-latka z Krakowa. Tajemnicza śmierć w Kamienicy

- Niemniej jednak takie zabiegi nie zaliczają się do rutynowych, są dość rzadkie. Jest niezbędna bardzo wnikliwa kwalifikacja pacjenta , gdyż czeka go skomplikowany długotrwały proces leczenia - zaznacza prof. Julian Dutka, ordynator Oddziału Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej w „Żeromskim”. 

- Warto informować pacjentów o tym, że istnieje możliwość przeprowadzenia takich zabiegów również w Krakowie – dodaje.

Jakub dzisiaj wraca do domu. Nie może poruszać się i obciążać zoperowanej kończyny, musi wykazać się przez najbliższe miesiące olbrzymią cierpliwością. Ale i tak jest bardzo szczęśliwy, bo zamiast w szpitalu najbliższe miesiące spędzi ze swoimi bliskimi.

14–letni Jakub wraz z mamą Beatą

i

Autor: al
Kraków: rozpoczął się remont torowiska wzdłuż ulicy Krzesławickiej. Ma potrwać aż do grudnia.
Sonda
Badasz regularnie tarczycę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają