Małopolska bez Krakowa? Chodzi o unijne pieniądze
Tarnów oraz powiat tarnowski chcą nowego podziału statystycznego w woj. małopolskim. Chodzi o wydzielenie aglomeracji Krakowa, dzięki czemu reszta województwa mogłaby starać się o większe dofinansowania z Unii Europejskiej. Sprawie przyjrzała się "Gazeta Krakowska".
Województwa mazowieckie i małopolskie są najbardziej zróżnicowane w Polsce wewnętrznie pod względem poziomu rozwoju. Wszystko przez dwie, potężne aglomeracje - Warszawę i Kraków. Dynamiczny rozwój stolicy Małopolski sprawia, że mieszkańcom województwa przysługuje mniej unijnych środków. - [...] Kraków zawyża średnią dochodów, co powoduje, że reszta województwa otrzymuje 30 proc. środków europejskich mniej, niż wynikałoby to z jej poziomu rozwoju - czytamy w artykule "Gazety Krakowskiej".
Tarnów poszkodowany przy unijnych funduszach
Pojawił się więc pomysł, aby woj. małopolskie podzielić statystycznie na nowo, żeby wschodnia i południowa część województwa skorzystała z dodatkowych funduszy unijnych.
Obecnie jesteśmy pokrzywdzeni, bo mówiąc kolokwialnie, wrzuca się nas do jednego wora z Krakowem i dostajemy przez to dużo mniejsze pieniądze, bo wskaźniki są dla nas niekorzystne. Przez to nasz region jest opóźniony w niektórych aspektach.
- mówi Jacek Hudyma, starosta powiatu tarnowskiego, cytowany przez "Gazetę Krakowską".
Obecny podział statystyczny Małopolski sprawia, że Tarnów i powiat tarnowski jest wykluczony z ubiegania się o pieniądze z programu Polski Wschodniej. Do tej pory korzystać z niego mogą samorządy z pięciu województw. Chodzi o:
- lubelskie,
- podlaskie,
- podkarpackie,
- świętokrzyskie,
- warmińsko-mazurskie.
To regiony najsłabiej rozwinięte gospodarczo.
Zbigniew Kajpus, radny z Tarnowa, zwrócił uwagę na przykład Warszawy i Mazowsza. Tam dokonano podziału statystycznego, przez co całe województwo korzysta z rządowych i unijnych programów, niezależnie od rozwoju stolicy.
Samorząd Tarnowa jest zdeterminowany w tej sprawie, ponieważ przyjął już specjalną uchwałę, w której apeluje do władz Małopolski, aby dążyły do podziału statystycznego województwa.
Nowy podział w Małopolsce. Jak wygląda proces?
Podział statystyczny nie będzie jednak prosty. Procedurę musi rozpocząć Sejmik Województwa Małopolskiego. Trzeba opracować projekty optymalnego podziału województwa. Dalej sprawą musi zająć się Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Ostateczna decyzja należy do Komisji Europejskiej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wielkie zmiany w Zakopanem. Chodzi o turystów. To wpłynie na ceny
Źródło: "Gazeta Krakowska"