Resort zdrowia poinformował, że liczba przeprowadzonych aborcji wzrosła z 1076 do 1110 zabiegów. Z danych MZ wynika, że zdecydowaną większość wykonano po tym, jak badania prenatalne wskazały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Z kolei w 33 przypadkach ciąża zagrażała życiu lub zdrowiu matki. Trzy aborcje wykonano ze względu na poczęcie przez gwałt lub kazirodztwo.
Najczęstszym rozpoznaniem, które pozwalało na przeprowadzenie zabiegu przerwania ciąży był zespół Downa - w 271 przypadkach bez współistniejących wad somatycznym, a w 164 - z wadami somatycznymi. Częstym przypadkiem były też wady dwóch lub więcej organów.
Najwięcej aborcji przeprowadzono w szpitalach w województwach mazowieckim (265), śląskim (128), pomorskim (124) i małopolskim (108). Kolejny rok z rzędu żadnej aborcji nie dokonano na Podkarpaciu.
Kiedy aborcja jest legalna?
Polskie prawo dopuszcza możliwość dokonania aborcji w kilku uzasadnionych przypadkach: gdy ciąża jest zagrożeniem dla życia lub zdrowia matki, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstanie w wyniku gwałtu lub kazirodztwa.