- Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu z OSP Bolechowice przed budynkiem, znajdowała się matka wraz z nastoletnią córką, które poinformowały, że w środku leży nieprzytomny starszy mężczyzna. Strażacy ewakuowali poszkodowanego na zewnątrz do przygotowanego stanowiska medycznego, następnie zabezpieczyli termicznie i wykonali tlenoterapię. Jednocześnie w zastępie OSP Kobylany udzielana była pomoc kobietom. Przeprowadzony pomiar tlenku węgla wykazał na parterze domu - 600ppm, a na piętrze 200ppm - informuje Kraków112 - Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie.
Czujnik czadu wcześniej zaalarmował mieszkańców o podwyższonym stężeniu tlenku węgla.Ostatecznie cała trójka została przetransportowana do dwóch szpitali na terenie Krakowa, a starszy mężczyzna odzyskał przytomność w ambulansie. Straż Pożarna apeluje o ostrożność i zachęca do kupienia czujnika tlenku węgla, który może uratować nam życie.
Stężenie: Oznaki i objawy:
~ 100 ppm: Lekki ból głowy, wypieki (nieokreślony czas narażenia)
200–300 ppm: Ból głowy (czas narażenia 5–6 godz.)
400–600 ppm: Silny ból głowy, osłabienie, zawroty głowy, nudności, wymioty (czas narażenia 4–5 godz.)
1,100–1,500 ppm: Przyspieszone tętno i oddech, omdlenie (zasłabnięcie), śpiączka, przerywane ataki drgawek (czas narażenia 4–5 godz.)
5,000–10,000 ppm: Słabe tętno, płytki oddech/zatrzymanie oddychania, śmierć (czas narażenia 1–2 minuty)
Na kogo zamierzać oddać swój głos w II turze wyborów: Jacka Majchrowskiego czy Małgorzatę Wassermann? Oddajcie głos w naszej sondzie!
Cichy zabójca wkracza do akcji
Rozpoczął się sezon grzewczy. Poza zadbaniem o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu warto zadbać też o własne zdrowie i życie! Czad to tlenek węgla, który powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, który zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Czad jest niebezpieczny ze względu na to, że jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Powoduje śmierć przez uduszenie.
Oznaki zatrucia czadem
Straż apeluje, aby nie bagatelizować objawów takich, jak: duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania. W tej sytuacji należy natychmiast wywietrzyć mieszkanie i wyjść na zewnątrz oraz koniecznie skorzystać z porady lekarskiej.
Czad ze względu na swój sposób działania, jest nazywany cichym zabójcą. Jest niewidoczny i pozbawiony zapachu. Wystąpienie objawów zatrucia tlenkiem węgla zależy m.in. od jego stężenia, od ciśnienia atmosferycznego, a także od cech indywidualnych każdego organizmu.
Zobacz też: Uwaga! GIF wycofuje serię popularnych kropli do oczu. Sprawdź, czy nie masz ich w swojej apteczce!
Co robić, aby uniknąć zaczadzenia?
Należy przede wszystkim dbać, żeby dostarczana była odpowiednia ilość powietrza do pomieszczenia, w którym następuje spalanie. Warto również zakupić proste urządzenie: czujka tlenku węgla, która ostrzeże w sytuacji, kiedy czad pojawi się w pomieszczeniu.