Asli Erdogan mieszkała przez rok w Krakowie w ramach pobytu na stypendium ICORN, międzynarodowej sieci miast zapewniających prześladowanym autorom azyl polityczny. Jak mówi Beata Kowalska - socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego - Asli Erdogan należy do pięćdziesiątki najbardziej wpływowych pisarzy współczesnych. - Dla mnie Asli to przede wszystkim bezkompromisowa dziennikarka, która nie boi się poruszać tematów trudnych. W swoim kraju wielokrotnie była prześladowana i wyrzucana z pracy. Wiele lat spędziła na emigracji - mówi Kowalska.
Organizatorzy manifestacji z Federacji Anarchistycznej Kraków i inicjatywy Witajcie w Krakowie mieli ze sobą transparenty z napisami" Uwolnić więźniów politycznych w Turcji" "nie dla neofaszyzmu, nie dla Erdogana", "Nikt nie jest dziś bezpieczny".
- Pisarze są najbardziej bezbronną grupą, są uzbrojeni tyko w słowo. Więc takie gesty jak ta manifestacja są istotne. Tylko tak możemy pokazać nasz sprzeciw wobec tego co się dzieje - mówiła jedna z uczestniczek manifestacji.
W obronie tureckiej pisarki i dziennikarki Asli Erdogan wystąpiły też Krakowskie Biuro Festiwalowe i stowarzyszenie Willa Decjusza. W internecie jest petycja o uwolnienie pisarki. Podpisało ją już ponad trzy tysiące osób.
Posłuchaj materiału dziennikarza radia Eska: