Na ulicach Krakowa co krok widać zniszczone wraki, które nie tylko szpecą miasto, ale też zajmują miejsca parkingowe i zagrażają bezpieczeństwu innych użytkowników dróg. Dlatego straż miejska korzystając ze swoich uprawnień likwiduje pojazdy, których stan wskazuje na nieużytkowanie.
Kiedy straż miejska może odholować samochód?
Istnieje kilka przesłanek, które decydują o tym, że pojazd może być uznany za nieużytkowany. To między innymi brak aktualnych badań technicznych w dowodzie rejestracyjnym, brak aktualnej polisy OC, uszkodzone urządzenia, karoseria lub wyposażenie pojazdu (np. w wyniku kolizji, wypadku drogowego).
Samochód może też zostać uznany za nieużytkowany jeśli brakuje w nim drzwi, szyb, kół, opon lub świateł albo wnętrze pojazdu jest zdewastowane lub zdekompletowane.
Pojazdy nieużytkowane trafiają na parking miejski. Koszty odholowania oraz koszty postoju na płatnym parkingu ponosi właściciel. Pojazd nieodebrany przez uprawnioną osobę w terminie sześciu miesięcy od dnia jego usunięcia, uznawany jest za porzucony z zamiarem wyzbycia się i wówczas przechodzi na własność gminy.