Matura 2021: Co z maseczkami? Wytyczne sanitarne dotyczące bezpieczeństwa

i

Autor: Shutterstock Matura 2021: Co z maseczkami? Wytyczne sanitarne dotyczące bezpieczeństwa

Matura 2021: Co z maseczkami? Wytyczne sanitarne dotyczące bezpieczeństwa

2021-05-04 7:46

Egzaminy maturalne będą przeprowadzane zgodnie wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny. Są one zbliżone do obowiązujących w marcu podczas próbnych egzaminów maturalnych i próbnego egzaminu ósmoklasisty, a także do tych, które obowiązywały na egzaminach w ubiegłym roku.

Zapisano w nich, że na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i innych osób zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu. Na egzamin nie może przyjść osoba przebywająca w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

Od tej reguły będą dwa wyjątki: osoba, która przechorowała COVID-19 (jest ozdrowieńcem), a także osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź na kwarantannie.

Czytaj też: Matura 2021: Język polski już we wtorek! Tu znajdziesz arkusze CKE, odpowiedzi i temat rozprawki! [RELACJA NA ŻYWO]

Gwiazdy bez matury [Popek, Kayah, Dawid Kwiatkowski] | ESKA XD - Maturalnie #21

Do szkoły wejdziemy tylko w maseczce

Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego podczas egzaminów zawodowych.

Przed wpuszczaniem maturzystów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu). Abiturienci są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. W trakcie egzaminu maturzysta ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie, gdy wychodzi do toalety i wtedy, gdy kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali.

Czytaj też: Matura 2021: język polski. Pytania i odpowiedzi. Zadania, arkusze i odpowiedzi CKE matura polski 2021

Czy nauczyciele muszą mieć maseczki?

Nauczyciele i inne osoby uczestniczące w egzaminie próbnym (np. specjaliści z zakresu niepełnosprawności, nauczyciele wspomagający) podczas poruszania się po sali powinni mieć zakryte usta i nos. Mogą je odsłonić, kiedy obserwują przebieg testu, siedząc albo stojąc, przy zachowaniu niezbędnego odstępu. Maturzyści i nauczyciele mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie całego egzaminu.

Zdający, którzy nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa lub z powodu zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia, mogą przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej.

Czytaj też: Strój na maturę 2021. Jak się ubrać na egzamin dojrzałości, żeby nie przegiąć? Ten ubiór szczególnie odradzamy!

Płyn do dezynfekcji rąk w każdej sali

Sytuacja, w której dany zdający ze względów zdrowotnych nie może zakrywać ust i nosa, powinna zostać zgłoszona dyrektorowi szkoły nie później niż na tydzień przed terminem przystępowania do egzaminu. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, maturzyści mają zachować odstęp co najmniej 1,5 m, mieć zakryte usta i nos. Przy wejściu do szkoły powinien być płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, min. 60 proc.). Płyn do dezynfekcji rąk musi być również w każdej sali egzaminacyjnej.

Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin maturzyści mogą przynieść własną butelkę z wodą. W szkole nie ma też możliwości zapewnienia im posiłków. Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami.

Odstępy między ławkami

Ławki w sali należy ustawić w tak, aby między abiturientami zachowany był co najmniej półtorametrowy odstęp w każdym kierunku. Nie ma ograniczeń liczby osób w sali (przy zachowaniu odpowiednich odstępów), jednak zaleca się – jeżeli tylko pozwalają na to warunki lokalowe i zasoby ludzkie – przeprowadzanie egzaminu w salach z możliwie jak najmniejszą liczbą osób w każdej sali.

Sale należy wietrzyć przed wpuszczeniem do nich abiturientów, mniej więcej co godzinę w trakcie egzaminu (jeżeli pogoda na to pozwala, a na zewnątrz nie panuje zbyt duży hałas) i po egzaminie, dbając o zapewnienie komfortu zdających i nauczycieli.

Egzaminy maturalne pisemne rozpoczną się 4 maja, potrwają do 20 maja. Sesja egzaminów ustnych zaplanowana jest od 19 do 21 maja. Zobacz tutaj: Matura 2021: Najważniejsze informacje. Co trzeba wiedzieć?

QUIZ. Matura z polskiego. Powtórka z lektur obowiązkowych. Sprawdź, czy zdasz

Pytanie 1 z 10
Ignacy Rzecki w powieści "Lalka" Bolesława Prusa pracował jako:

Matura 2021. Zobacz te artykuły!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają