Matura 2021. Maraton egzaminów trwa! Zaczął się tradycyjnie od przedmiotów obowiązkowych – wczoraj języka polskiego, dziś matematyki. Jutro angielski, a później kolejne przedmioty, które wybrali sami uczniowie, a obecnie już absolwenci, szkół średnich. W środę rano maturzyści przystąpili do drugiego obowiązkowego egzaminu na maturze – z matematyki na poziomie podstawowym. Obok tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników do egzaminu przystąpili też absolwenci z lat ubiegłych. Po południu (od godz. 14.00) odbywa się egzamin z historii muzyki. Nie jest obowiązkowy. Historia muzyki należy do tzw. przedmiotów do wyboru. Przystępują do nich tylko ci, którzy zadeklarowali taką wolę.
Matura 2021. Gigantyczne emocje, kontrowersje i informacje o przeciekach
Już pierwszego dnia matur 2021 w sieci pojawiły się informacje o przeciekach dotyczących egzaminu z języka polskiego. W środę podobny scenariusz powtórzył się w odniesieniu do matury podstawowej z matematyki. Przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przyznali, że zgłaszają sprawę na policję i liczą na wyjaśnienie wszystkich okoliczności ewentualnego przecieku. W środę w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że treść prawidłowych wyników i odpowiedzi do zadań z matury z matematyki na poziomie podstawowym krążyła po sieci jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu. Czy to możliwe? Jeśli tak, było, to sprawa jest poważna. Ma zostać zbadana i wyjaśniona, ale już zdążyła wywołać gigantyczne emocje wśród samych maturzystów.
Taka jest matura 2021. Maraton egzaminów, zmienione wymagania
W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin maturalny jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego – przypomina Polska Agencja Prasowa. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc., zależnie od przedmiotu) określonych w podstawie, które były bazą do układania egzaminów w latach ubiegłych.
Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych ani obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z przedmiotu do wyboru.
Matura 2021 w czasach COVID-19
Podobnie jak w ubiegłym roku egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny. Zapisano w nich, że na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych podobnych do objawów COVID-19. Na maturę nie może przyjść osoba przebywająca w domu z osobą w izolacji albo jeśli sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Od tej reguły są dwa wyjątki: osoba, która przechorowała COVID-19 (jest ozdrowieńcem) i osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19.
Matura 2021. Co zrobić, aby zdać? Kiedy II termin i poprawka?
Abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji majowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 1-16 czerwca. Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 20 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 19 maja, potrwa do 21 maja. Wyniki matur ogłoszone zostaną 5 lipca.
Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 24 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.
Matura 2021. Najważniejsze wiadomości: