Matura 2022 startuje już 4 maja! Zostało zaledwie kilka dni na ostatnie powtórki. Z arkuszami CKE w 2022 roku zmierzy się około 289 300 maturzystów. Uczniowie przystąpią do egzaminu z trzech przedmiotów na poziomie podstawowym:
- języka polskiego,
- matematyki
- języka obcego nowożytnego
- jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym
Aby zdać maturę, należy uzyskać wynik minimum 30% z obowiązkowych przedmiotów oraz podejść jednego egzaminu na rozszerzeniu.
Matura 2022: Co grozi za ściąganie na maturze?
Matura to jeden z ważniejszych, a dla niektórych - najważniejszy egzamin w życiu. Będzie on decydował o tym, na jaką uczelnię dostaną się kandydaci. Egzamin i arkusze CKE czają się tuż za rogiem! To ostatnie chwile na powtórki. Jeśli zastanawiasz się, czy pójść na skróty i zrobić ściągi, lepiej sprawdź najpierw, co grozi za ściąganie na maturze! Konsekwencje są bolesne. Jak wynika z ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty w przypadku stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia, wniesienia lub korzystania przez ucznia z niedozwolonego urządzenia lub materiałów, przyborów pomocniczych bądź zakłócania przebiegu egzaminu w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom: "przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia temu uczniowi, słuchaczowi albo absolwentowi egzamin maturalny z danego przedmiotu odpowiednio w części ustnej lub w części pisemnej. Informację o przerwaniu i unieważnieniu zamieszcza się w protokole przebiegu odpowiednio egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego".
Przeczytaj koniecznie: Błąd kardynalny na maturze 2022. Co to jest błąd kardynalny i czy oznacza niezdaną maturę z polskiego? Koniecznie zobacz te przykłady!
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia temu uczniowi, słuchaczowi albo absolwentowi egzamin maturalny z danego przedmiotu odpowiednio w części ustnej lub w części pisemnej - ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
Z kolei jeśli maturzysta nie zostanie przyłapany podczas egzaminu maturalnego na ściąganiu, ale egzaminator stwierdzi podczas sprawdzania arkusza CKE, że zadania zostały rozwiązane niesamodzielnie - "dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej przekazuje, za pośrednictwem dyrektora szkoły, uczniowi, słuchaczowi albo absolwentowi, a w przypadku niepełnoletniego ucznia, słuchacza albo absolwenta - jego rodzicom, pisemną informację o zamiarze unieważnienia temu uczniowi, słuchaczowi albo absolwentowi egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w części pisemnej. Dyrektor szkoły niezwłocznie przekazuje tę informację uczniowi, słuchaczowi albo absolwentowi, a w przypadku niepełnoletniego ucznia, słuchacza albo absolwenta - jego rodzicom" - opisuje ustawa o systemie oświaty ustawy z dnia 7 września 1991 r.
Dlatego zamiast przygotowywać ściągi, lepiej poświęcić ten czas na powtórki przed maturą 2022. Idealnie do tego nadają się arkusze maturalne z poprzednich lat. Dzięki tematu maturzyści mogą przekonać się, jakie typy zadań były na maturze w poprzednich latach i co jeszcze muszą powtórzyć. Przykładowy arkusz CKE z matury z matematyki i polskiego wraz z odpowiedziami znajdziesz w galerii - KLKIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ