Matura 2022. Geografia: pewniaki, co powtórzyć
Matura z geografii na poziomie rozszerzonym jest jednym z najpopularniejszych egzaminów dodatkowych - po języku angielskim i matematyce. W środę o godz. 9:00 maturzyści zasiądą na salach egzaminacyjnych i otrzymają arkusze CKE z pytaniami i zadaniami dotyczącymi wiedzy zdobytej w szkole średniej. Jakich zagadnień powinni spodziewać się maturzyści na egzaminie z geografii? Jakie są pewniaki na maturę z geografii? Niżej przedstawiamy zagadnienia, które niemal na pewno pojawią się na maturze.
Pewniaki na maturze 2022 z geografii rozszerzonej
Co będzie na maturze 2022 z geografii? Tego uczniowie dowiedzą się w momencie rozpoczęcia egzaminu, w środę (18.05.2022) o godz. 9:00. Arkusze CKE zostaną opublikowane kilka godzin później. Znajdziecie je również na SE.pl, gdzie nie tylko opublikujemy kompletne arkusze egzaminacyjne, ale także sugerowane odpowiedzi. Tymczasem warto powtórzyć przed maturą następujące zagadnienia:
- Topograficzna mapa Polski
- Mapa świata
- Mapa poziomicowa
- Strefy klimatyczne
- Położenie i środowisko przyrodnicze Polski
- Analiza wykresów
- Ludność i rozwój społeczno-gospodarczy
- Demografia i migracja ludności
- Metody badań geograficznych
- Kształt i ruchy Ziemi
- Sfery Ziemi: hydrosfera, atmosfera, litosfera, pedosfera i biosfera
Na pierwszy rzut oka, powyższe zagadnienia mogą wydawać się trudne i budzić przerażenie. Tak naprawdę to wszystko znajduje się w programie nauczania i nie wykracza poza zakres materiału, który był omawiany na lekcjach geografii. Jeśli więc uczęszczaliście do szkoły regularnie, nie opuszczaliście zajęć i uważaliście na lekcjach, matura 2022 z geografii powinna być formalnością!
Rozwiąż QUIZ: Matura 2022 z geografii. Szybka powtórka przed maturą. Ile punktów uzbierasz? Sprawdź, czy zdasz!
Matura z geografii. Arkusze CKE
Warto też zajrzeć do arkuszy CKE z geografii z poprzednich lat. Arkusz z 2021 roku znajdziecie poniżej. Znajdziecie w nim m.in. mapę fragmentu Beskidu Niskiego, pytania o skały fliszu karpackiego, o fronty atmosferyczne, procesy prowadzące do powstania passatów czy etapy powstawania Himalajów.