Matura, egzamin maturalny

i

Autor: Marek Zieliński/SUPER EXPRESS Matura, egzamin maturalny

Matura 2022: Polski: „Lalka” Bolesława Prusa. Maturzyści bali się „Lalki”

2022-05-04 14:05

Matura 2022 z języka polskiego rozpoczęła maturalny maraton i tegoroczny egzamin dojrzałości. W sieci pojawiło się mnóstwo potencjalnych przecieków i przypuszczeń dotyczących lektur i motywów, do jakich będą musieli odwołać się maturzyści. Większość przewidywań okazała się błędna. Internauci typowali m.in. motywy cierpienia i miłości do ojczyzny, „Dziady”, „Pana Tadeusza”, „Hymn do miłości Ojczyzny”, ale też – jak co roku – „Lalkę” Bolesława Prusa.

Arkusz CKE i odpowiedzi naszego eksperta z matury 2022 z języka polskiego znajdziesz w galerii poniżej. Publikujemy arkusze CKE, sugerowane odpowiedzi oraz treść wszystkich pytań i zadań z matury 2022 z języka polskiego (4.05.2022, godz. 9.00). KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ!

„Lalka” Bolesława Prusa na maturze 2022? Najsłynniejsza powieść tego autora od lat pojawia się w ścisłej czołówce giełdy potencjalnych maturalnych lektur. Sami poloniści skupiają na „Lalce” niemałą uwagę i chcą dobrze przygotować swoich uczniów do maturalnych zmagań z dziełem Prusa. W roku 2022 „Lalka” też była jednym z „przecieków” przed maturą z języka polskiego. Na kilkadziesiąt i kilkanaście minut przed rozpoczęciem egzaminu z polskiego (środa, 4 maja, godz. 9.00) wzrosła popularność wyszukiwań „Lalki” Bolesława Prusa w sieci. Czy był przeciek?

Bolesław Prus „Lalka”. Tego obawiali się maturzyści na polskim

„Lalka” Bolesława Prusa to powieść społeczno-obyczajowa i najbardziej znane dzieło tego autora. Rokrocznie maturzyści spodziewają się, a niektórzy obawiają, że pojawi się na maturze z języka polskiego. „Lalka” była pierwotnie publikowana w odcinkach w dzienniku „Kurier Codzienny” (w latach 1887-1889), a później została wydana w 1890 r. w Warszawie.

Niecodzienny widok w Świnoujściu. Foka wygrzewała się na nabrzeżu

Głównym bohaterem powieści jest Stanisław Wokulski, bogaty warszawski kupiec, filantrop, nieszczęśliwie zakochany w arystokratce, Izabeli Łęckiej. Choć wątek Wokulskiego wydaje się wysuwać na pierwszy plan, w Lalce niezwykle ważny jest również Pamiętnik starego subiekta, pisany przez Ignacego Rzeckiego, w którym wspomina czasy sięgające Wiosny Ludów, a także komentuje wydarzenia współczesne. W powieści zapisany zostaje również bezcenny obraz XIX-wiecznej Warszawy: zarówno realia społeczne – relacje warstw społecznych – jak i topograficzne – przypomina serwis Wolne Lektury, w którym zamieszczone są polskie lektury.

„Lalka” Bolesława Prusa to powieść uznawana za jedno z największych dzieł epoki. Jest – jak opisują eksperci – polifoniczna i wielowątkowa. Ukazuje wydarzenia i postaci w niej opisane z różnych perspektyw. Ta wielość punktów widzenia sprawia, że jest dobrym tematem do analizy i rozważań – zarówno w szkolnych ławkach, jak i podczas egzaminów maturalnych.

Sonda
Czy obawiasz się tegorocznego egzaminu maturalnego?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki