Matury 2

i

Autor: KATARZYNA ZAREMBA/SUPER EXPRESS Matura 2022

Matura 2022: polski rozszerzony odpowiedzi. To trzeba było napisać w rozprawce na podstawie tekstu "Doświadczenie historyczne w zapisie literackim"

2022-05-10 14:07

Matura 2022 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym odbyła się 10 maja. Maturzyści w arkuszu CKE mieli do wyboru wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów. Pierwszy z nich dotyczył tekstu Bogumiły Kaniewskiej "Doświadczenie historyczne w zapisie literackim". Jak należało napisać wypracowanie na temat numer 1? Nasz ekspert udziela odpowiedzi na to pytanie. Zobaczcie, co powinno się znaleźć w wypracowaniu na maturze 2022 z polskiego na poziomie rozszerzonym.

Matura 2022: polski rozszerzony. Jak powinna wyglądać praca na temat numer 1?

Maturzyści, którzy wybrali na maturze 2022 z języka polskiego rozszerzonego temat numer 1 zastanawiają się, czy zawarli w swoim wypracowaniu wszystko, co było konieczne. Do jakich innych tekstów kultury trzeba było się odwołać? Jaki problem podejmuje Bogumiła Kaniewska w podanym tekście? Odpowiedzi na pytania maturzystów dotyczące matury 2022 z polskiego na poziomie rozszerzonym udziela nasz ekspert - nauczyciel języka polskiego. Poniżej znajdziecie przykładowe elementy, które należało zawrzeć w wypracowaniu na temat numer 1 na maturze z polskiego rozszerzonego.

Zobacz także, jak należało napisać pracę na temat numer 2: Matura 2022: polski rozszerzony. Tak powinna wyglądać interpretacja porównawcza wierszy Przerwy-Tetmajera i Różewicza na maturze z polskiego rozszerzonego

Matura 2022: polski rozszerzony. Jaki problem podejmuje Bogumiła Kaniewska w podanym tekście?

Temat 1. Określ, jaki problem podejmuje Bogumiła Kaniewska w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autorkę, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów.

Bogumiła Kaniewska podejmuje problem relacji między historią a dziełem literackim. Zwraca uwagę na to, że każde dzieło literackie zawiera elementy historyczne, a historia jest istotnym kontekstem utworu literackiego.

Rozwiązanie problemu proponowane przez autorkę:

  • W każdym dziele, niezależnie od gatunku, czy konwencji, historia odgrywa ważną rolę - dzieje się tak zarówno w wypadku powieści kryminalnych, jak i tekstów groteskowych, które autorka nazywa utworami o “estetyce zdeformowanej”
  • Dzieło literackie jest także dokumentem historycznym - bardzo istotny jest indywidualny wymiar historii, który odnajdujemy w zapisie doświadczeń bohaterów, czy zdarzeniach
  • Historia w literaturze bywa często “obrazem przetworzonym”, bez względu jednak na to, jaką konwencję zastosuje autor (reportaż, groteskę, czy metaforę), mamy do czynienia z oddaniem doświadczenia historii

Stanowisko wobec rozwiązania proponowanego przez autorkę:

Np. Zgadzam się z wnioskami Kaniewskiej dotyczącymi roli historii w dziele literackim. Faktycznie, niezależnie od środków artystycznego wyrazu, autorzy przekazują pewną indywidualną prawdę historyczną, a utwory literackie można traktować jako swoisty dokument historyczny przetworzony na język literatury.

Matura 2022: polski rozszerzony. Inne teksty kultury do tematu numer 1

Przykłady (tu tylko propozycje):

  • Np. S. Wyspiański - “Wesele” - rola metafory (symbolu) w oddaniu indywidualnego doświadczenia historycznego, które staje się także doświadczeniem zbiorowym. Metafora chaty bronowickiej jako symbolu Polski. Akt I jako rejestracja mody, obyczajów i stosunków społecznych epoki modernizmu (chłopi-inteligencja). Metafora chocholego tańca jako refleksja o społecznym doświadczeniu historii.
  • Np. S. Mrożek -  “Tango” - metafora tańca jako ilustracja doświadczenia historii (zniewolenie komunizmem); groteskowa konwencja odzwierciedla stosunki społeczne, obyczaje i mody pokolenia ponowoczesnego (wizja współczesnej rodziny).
  • Np. H. Sienkiewicz - “Potop” - Historia jako podstawa fabuły powieści sienkiewiczowskiej - obecne postaci, wydarzenia historyczne traktowane są jednak w dużej mierze instrumentalnie - służą koncepcji “ku pokrzepieniu serc”, odzwierciedlają społeczną potrzebę kompensacji klęsk…

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają