Matura z języka polskiego 2022 na poziomie podstawowym składa się z dwóch głównych części: testu (z którego można uzyskać 20 punktów) i wypracowania, za które można uzyskać maksymalnie 50 punktów. Jeśli maturzysta popełni błąd kardynalny w rozprawce – za całe zadanie nr 13 otrzyma… zero punktów. To będzie oznaczało oblaną maturę!
Za krótka rozprawka / wypracowanie na maturze 2022 z j. polskiego? Co wtedy?
„Jak napisałam rozprawkę na 230-40 słów, to już mi połowa punktów poleci?” – pyta w sieci jedna z maturzystek. Takich wątpliwości jest więcej. Maturzyści boją się czy ich wypracowania, rozprawki albo analizy wierszy w ogóle zostaną ocenione. Czy te obawy są słuszne? Co jeśli wypracowanie na maturze z polskiego jest za krótkie?
Zobacz koniecznie! Matura 2022 język polski. Odpowiedzi, pytania, arkusze CKE. Mamy zadania, arkusze i odpowiedzi CKE matura polski 2022 poziom podstawowy
Zobacz arkusze CKE z matury z języka polskiego 2022 w galerii poniżej. Publikujemy też sugerowane, prawidłowe odpowiedzi!
Polecenie dotyczące zadania 13 mówi wyraźnie: wypracowanie, rozprawka czy analiza mają mieć minimum 250 słów. Co jeśli są krótsze? Nie znamy jeszcze oficjalnych wytycznych do oceniania matur 2022, ale wiemy, jakie zasady obowiązywały dotychczas. Były jasne: „Jeśli praca składa się z mniej niż 250 słów, egzaminator przyznaje punkty tylko w kategoriach A, B i C” – informowało CKE w swoich dokumentach.
Co to oznacza dla maturzystów? Nic dobrego. Prace pisemne są oceniane w kategoriach od A do H, a więc w sumie w ośmiu obszarach. Zbyt mała liczba słów oznacza, że maturzysta otrzyma punkty tylko za trzy pierwsze kategorie: sformułowanie stanowiska, uzasadnienie stanowiska i poprawność rzeczową.
Ile punktów można dostać za za krótkie wypracowanie? Na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym w 2021 roku maturzyści, którzy napisali za krótkie wypracowanie, rozprawkę lub analizę mogli dostać maksymalnie 28 punktów (z 50 za całe zadanie). W tym roku wytyczne są takie same, więc prawdopodobnie maksymalna liczba punktów do uzyskania będzie podobna.
Matura 2022 z języka polskiego. Oficjalne tematy wypracowań z arkuszy CKE
- Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
- Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury.
- Józef Baran „Najkrótsza definicja życia”. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.