Matura 2022 rozpoczyna się już 4 maja 2022 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Z arkuszami CKE w 2022 roku zmierzy się około 289 300 maturzystów. Zgodnie z harmonogramem matur 2022 w środę maturzyści otworzą arkusze CKE z polskiego, w czwartek (5 maja 2022) czeka ich walka z zadaniami z matematyki, a w piątek (6 maja 2022) zmierzą się z językiem obcym nowożytnym. W związku z maturami w połowie kwietnia CKE wydało ważny komunikat dotyczący wytycznych sanitarnych.
- W związku ze zmianą zasad epidemicznych związanych z COVID-19, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 679), uprzejmie informuję, że podczas egzaminów zewnętrznych przeprowadzanych od maja 2022 r. do sierpnia 2022 r. nie będą obowiązywały – wzorem lat 2020–2021 – odrębne wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów - poinformował dyrektor CKE Marcin Smolik.
Matura 2022. Jakie zasady obowiązują?
Dyrektor CKE podał, że podczas egzaminów obowiązują: "Wytyczne zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego", opracowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny, dostępne TUTAJ, w zakresie, w jakim odnoszą się one do sytuacji egzaminacyjnej. Z wytycznych wynika m.in., że do szkoły uczęszczać mogą tylko uczniowie bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej. Dotyczy to także pracowników szkół – do pracy mogą przechodzić tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej. Rekomenduje się także ograniczenie przebywania w szkole osób z zewnątrz, a także zapewnienie takiej organizacji pracy i jej koordynacji, która uniemożliwi nadmierne grupowanie się osób. W placówce obowiązują ogólne zasady higieny: mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikacie dotykania oczu, nosa i ust, a także niedzielenie się zaczętym jedzeniem. Zaleca się regularne czyszczenie - z użyciem wody z detergentem lub środków dezynfekujących - infrastruktury szkoły, sprzętu, przyborów i materiałów wykorzystywanych podczas zajęć. Zaleca się też wietrzenie sal i części wspólnych - co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy. W wytycznych wskazano też, że jeśli u ucznia zaobserwowane zostaną objawy mogące wskazać na infekcję bądź chorobę zakaźną, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu i niezwłocznie powiadomić rodziców/ opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły. W przypadku wystąpienia u pracownika, będącego na stanowisku pracy, objawów choroby zakaźnej, dyrektor szkoły ma odsunąć go od wykonywanych czynności. Jeżeli jest taka konieczność - wezwać pomoc medyczną.