W roku 2024 absolwent szkoły średniej musi obowiązkowo zdać dwa egzaminy ustne: z języka polskiego (bez wyznaczonego poziomu) i z nowożytnego języka obcego (bez określonego poziomy), oraz cztery egzaminy pisemne, które obejmują: język polski (na poziomie podstawowym), matematykę (na poziomie podstawowym), nowożytny język obcy (na poziomie podstawowym) oraz wybrany przedmiot dodatkowy (na poziomie rozszerzonym). Centralna Komisja Egzaminacyjna podkreśla, że "na egzamin z każdego przedmiotu, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej, należy zgłosić się z dowodem tożsamości."
Żyjemy w czasach, kiedy wszystkie najważniejsze rzeczy i dokumenty możemy zmieścić w telefonie. Telefonem można płacić za zakupy, robić zdjęcia, planować podróż, komunikować się ze znajomymi i dużo więcej. Dzięki rządowej aplikacji mObywatel, możemy zamienić nasz telefon w portfel z dokumentami. Czy aplikacja mObywatel może zastąpić dowód osobisty w przypadku egzaminu maturalnego? Niestety odpowiedź nie jest oczywista.
Aplikacja mObywatel z numerem 2.0 wprowadziła szereg nowości, w tym: mDowód. - Nie ma już obowiązku noszenia ze sobą dowodu osobistego – wystarczy, że wylegitymujesz się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. mDowodu będzie można użyć w każdej sytuacji: w urzędach, u lekarza, ale też np. gdy wypożyczasz samochód czy sprzęt sportowy - czytamy na stronie gov.pl
Problem w tym, że... do sali egzaminacyjnej nie można wnosić telefonów komórkowych. "Złamanie powyższych zasad będzie każdorazowo skutkować unieważnieniem egzaminu z danego przedmiotu, odpowiednio w części ustnej lub pisemnej. Niemniej trzeba pamiętać, że telefon na czas egzaminu powinien być wyłączony" - ostrzega CKE. Wniosek z tego jest taki, że jeżeli chcesz uniknąć niepotrzebnych nerwów, lepiej zgłoś się na egzamin z tradycyjnym dowodem osobistym.