Matura 2023

i

Autor: Kasia Zaremba/Super Express

Matura 2024

Matura 2024: czy można wyjść w czasie egzaminu? Te zasady mogą zaskoczyć

2024-05-07 7:10

Matura 2024 już w maju. Jednym z najczęściej zadawanych pytań, na które uczniowie szukają odpowiedzi, jest kwestia wyjścia z sali podczas matury. Jeśli zastanawiasz się, czy w czasie egzaminu maturalnego będziesz mógł skorzystać z toalety, z naszego tekstu dowiesz się wszystkiego na ten temat. Dowiesz się również, w jakich przypadkach można wyjść w czasie egzaminu maturalnego, co się stanie, jeśli w trakcie egzaminu zasłabniesz albo będziesz miał nudności. Czy będziesz mógł kontynuować egzamin i dostać dodatkowy czas? Czy jeśli nie zdążysz napisać całego egzaminu, dostaniesz dodatkowy termin? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania, dotyczące opuszczanie sali egzaminacyjnej podczas matury 2024.

Czy można wyjść z sali podczas egzaminu maturalnego? Tak, podczas matury można wyjść z sali egzaminacyjnej w uzasadnionych przypadkach. Zasady opuszczania sali są następujące:

Pierwsza godzina

Możesz opuścić salę nie wcześniej niż godzinę po rozpoczęciu egzaminu.

Wyjście do toalety

Najczęstszym powodem opuszczenia sali jest konieczność skorzystania z toalety. W takiej sytuacji poproś członka komisji egzaminacyjnej o pozwolenie na wyjście. Zostaniesz odprowadzony do toalety i z powrotem do sali egzaminacyjnej przez członka komisji.

Nagłe przypadki

W nagłych wypadkach, takich jak np. nagłe pogorszenie samopoczucia, możesz poprosić o opuszczenie sali egzaminacyjnej. Sytuacje, w których można opuścić salę egzaminacyjną:

  • nagła potrzeba fizjologiczna,
  • nudności, wymioty, zasłabnięcie,
  • inne nagłe i nieprzewidziane sytuacje.

Ważne! W takiej sytuacji będzie Ci udzielona pomoc (np. wezwanie pogotowia ratunkowego). Niestety, jeśli będziesz w stanie kontynuować egzamin, nie dostaniesz dodatkowego czasu na jego napisanie. Będziesz musiał skończyć o tej samej godzinie, co reszta zdających.

Oto wszystkie zasady dotyczące przerwania egzaminu z przyczyn losowych lub zdrowotnych:

  1. Przed egzaminem należy upewnić się, że wszyscy zdający czują się dobrze i mogą przystąpić do egzaminu.
  2. Przerwanie egzaminu z przyczyn zdrowotnych nie uprawnia automatycznie do przystąpienia do egzaminu w terminie dodatkowym.
  3. W przypadku przerwania egzaminu komisja egzaminacyjna organizuje pomoc.
  4. Komisja egzaminacyjna rejestruje czas przerwania egzaminu i jeśli zdający poczuje się na siłach kontynuować egzamin, może na to zezwolić. Zdającemu nie przedłuża się czasu trwania egzaminu.
  5. Jeśli zdający nie jest w stanie kontynuować egzaminu: zespół przedmiotowy przyznaje punkty za wypowiedź zgodnie z obowiązującymi zasadami (egzamin ustny), przewodniczący zespołu nadzorującego odbiera jego pracę i po zakończeniu egzaminu pakuje do oddzielnej koperty, którą dołącza do protokołu zbiorczego (egzamin pisemny).
  6. Przewodniczący zespołu nadzorującego informuje o zaistniałej sytuacji dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, który podejmuje decyzję o: ustaleniu wyniku na podstawie liczby punktów przyznanych przez zespół przedmiotowy, skierowaniu pracy zdającego do oceny przez egzaminatora, przyznaniu zdającemu prawa do przystąpienia do egzaminu w terminie dodatkowym, po przedstawieniu przez zdającego lub jego rodziców udokumentowanego wniosku w tej sprawie.

Co trzeba zrobić przed wyjściem z sali egzaminacyjnej?

Przed opuszczeniem sali egzaminacyjnej musisz zamknąć arkusz egzaminacyjny i położyć go na brzegu ławki. Nie możesz zabierać ze sobą żadnych materiałów egzaminacyjnych. Po powrocie do sali egzaminacyjnej będziesz musiał poddać się kontroli bezpieczeństwa.

Inne ograniczenia

Nie można opuszczać sali egzaminacyjnej w ciągu ostatnich 15 minut egzaminu. Jeśli chcesz opuścić salę egzaminacyjną przed zakończeniem egzaminu, musisz liczyć się z tym, że stracisz czas na powrót do sali i kontrolę bezpieczeństwa. Pamiętaj:

  • opuszczanie sali egzaminacyjnej jest możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach,
  • należy bezwzględnie stosować się do poleceń członków komisji egzaminacyjnej.

Przydatne wskazówki

Przed egzaminem:

  • skorzystaj z toalety w wyznaczonym czasie.
  • unikaj picia dużej ilości płynów przed egzaminem.

Podczas egzaminu:

  • staraj się nie skupiać na potrzebie skorzystania z toalety,
  • jeśli odczuwasz silną potrzebę, zgłoś to nauczycielowi jak najszybciej,
  • po powrocie do sali egzaminacyjnej postaraj się skupić na kontynuowaniu pisania egzaminu.

Pamiętaj:

  • stres jest naturalnym czynnikiem podczas egzaminu maturalnego,
  • nie bój się zgłosić potrzeby skorzystania z toalety,
  • komisja egzaminacyjna jest zobowiązana do zapewnienia uczniom komfortowych warunków podczas egzaminu.

Matura 2024. Jak napisać rozprawkę? Przykłady wypracowania od CKE. Zobacz:

Pomorskie. Matura 2023 w Gdyni, uczniowie tuż przed egzaminem
Matura. Quiz: Czy zdałbyś maturę z geografii? Pytania z arkusza CKE
Pytanie 1 z 10
To jedna ze skał występujących w Polsce. Jaką ma nazwę?
Skała

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki