Matura 2024
Wielkimi krokami zbliża się matura 2024. Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) przygotowała harmonogram matur 2024. Ale jeszcze przed maturą 2024 uczniowie ostatnich klas szkoły średniej sprawdzili się maturach próbnych. W 2024 r. właściwa matura będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w aneksach CKE. Wymagania egzaminacyjne są zawężone w stosunku do wymagań podstawy programowej.
- Pisemne matury 2024 odbędą się w terminie 7-24 maja. Natomiast ustne: 11-16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.
- Pisemne egzaminy maturalne 2024 w terminie dodatkowym zaplanowano w terminie 3-17 czerwca, zaś ustne 10-12 czerwca.
Polecany artykuł:
Matura 2024: Ile razy można podchodzić do poprawki?
Ile razy można podchodzić do poprawy matury? W Polsce każda osoba, która wcześniej ukończyła szkołę średnią i zdobyła świadectwo dojrzałości (maturę), ma możliwość poprawienia swoich wyników. Jak wyjaśnia CKE ta zasada dotyczy zarówno absolwentów szkół publicznych, jak i prywatnych. Nie ma ograniczeń wiekowych ani ograniczeń co do liczby podejść do egzaminu. Osoby, które chcą poprawić maturę, mogą zarejestrować się i przystąpić do egzaminu w kolejnych sesjach organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE) w Polsce.
Zobacz: Jak zdać maturę po latach? Jak przystąpić do egzaminu maturalnego po przerwie?
Warto jednak pamiętać, że przeprowadzenie poprawy matury w Polsce wiąże się z kosztami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba ubiegająca się o poprawę matury musi uiścić opłatę egzaminacyjną. Opłata ta pokrywa koszty związane z organizacją i przeprowadzeniem egzaminu.
Kwota opłaty egzaminacyjnej może się różnić w zależności od roku oraz rodzaju egzaminu (podstawowy, rozszerzony). Najlepiej skonsultować się z Centralną Komisją Egzaminacyjną (CKE) lub sprawdzić aktualne informacje na ich stronie internetowej.