Matura 2024

i

Autor: Piotr Grzybowski/Super Express

Matura 2024

Matura 2024: Nierówne traktowanie uczniów? Nauczyciel grzmi przed egzaminem. "Jawna niesprawiedliwość"

2024-05-05 15:29

Matura 2024 zbliża się wielkimi krokami. Już 7 maja uczniowie rozpoczną walkę o jak najlepsze wyniki. Czy wszyscy maturzyści będą mieli równe szanse? Nauczyciel z krakowskiego liceum twierdzi, że niekoniecznie. Belfer nie gryzie się w język i mówi o "jawnej niesprawiedliwości". O co chodzi? Wyjaśniamy w artykule.

Przed tegorocznymi maturzystami jeden z najpoważniejszych egzaminów w ich życiu. Zostało już tylko kilka dni na powtórkę materiału. Na szczęście dla zdających, wymagania zostały obniżone. Nie oznacza to jednak, że matura to bułka z masłem. Kosztuje nastolatków mnóstwo stresu, dlatego tak ważne jest korzystanie z odpowiedniego sprzętu, który może pomóc zwłaszcza przy przedmiotach ścisłych. Mowa tu m.in. o kalkulatorach. I tutaj - zdaniem Karola Dudka-Różyckiego z krakowskiego liceum - pojawia się problem. Nauczyciel twierdzi, że nie wszyscy będą mieli równe szanse. Część uczniów będzie miała przewagę? 

Matura 2024: Kalkulatory naukowe dadzą przewagę? Ostre słowa nauczyciela! "Jawna niesprawiedliwość"

Na maturze z fizyki i chemii uczniowie mogą korzystać z kalkulatorów naukowych, które wykonają za nich skomplikowane obliczenia. Dyrektor konkretnej szkoły decyduje, czy przynoszą sobie sami, czy też korzystają ze szkolnych. I tu zdaniem rozmówcy "Gazety Wyborczej" pojawia się poważny problem. Szkolne kalkulatory naukowe nie wykonują wszystkich niezbędnych działań.

- Jeśli dyrektor szkoły zarządzi, że podczas matury uczniowie mają używać szkolnych kalkulatorów, maturzyści będą musieli uczyć się ich obsługi podczas egzaminu. Ponadto wiele czynności, których kalkulator w wersji podstawowej nie wykonuje, będą musieli sami wykonywać ręcznie. To strata czasu, która może wpłynąć na wynik. Czasu w ten sposób nie będą natomiast tracić uczniowie używający własnych kalkulatorów, a to już jest jawne nierówne traktowanie i niesprawiedliwość - powiedział stanowczo Karol Dudek-Różycki z krakowskiego LO, cytowany przez serwis krakow.wyborcza.pl.

Nauczyciel chemii apeluje, aby w tej kwestii "zaufać uczniom" i pozwolić im na korzystanie ze sprzętu, który przyniosą ze sobą. 

- Potraktujmy ich jak dorosłych i zbudujmy relacje oparte na zaufaniu. Jeśli to niemożliwe, w przyszłości postawmy na maturze wyłącznie na szkolne kalkulatory. Niech rząd kupi wszystkim jednakowy sprzęt dobrej jakości i niech uczniowie korzystają z niego podczas lekcji. Bo na razie ten słabszej jakości leży w szkolnych szafach i zostanie odkurzony dopiero na maturę - zaapelował nauczyciel.

Za wszystkich uczniów niezmiennie trzymamy kciuki. Przypominamy, że w naszym serwisie regularnie publikujemy przydatne arkusze z poprzednich lat, informacje o wymaganiach, terminarz i komentarze z mediów społecznościowych. W trakcie egzaminów będziemy prowadzić relacje na żywo, gdzie znajdziecie arkusze, odpowiedzi i wszystko to, co interesuje maturzystów. 

Galeria ze zdjęciami: Zobacz arkusz CKE z fizyki. Podobne zadania mogą być na egzaminie

Matura z matematyki w Zespole Szkół Salezjańskich w Łodzi

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają