Matura 2023 będzie trudniejsza! Czarnek: Będziemy więcej wymagali
Minister edukacji Przemysław Czarnek był gościem audycji w Programie I Polskiego Radia. Szef resortu mówił o tym, co zmieni się na maturze w 2023 roku. Nie mamy dobrych wieści dla przyszłorocznych maturzystów. Okazuje się, że egzamin dojrzałości będzie bardziej wymagający! - Przyszły rok pokaże nam nową maturę z tego względu, że to będą pierwsi absolwenci systemu 8+4, który wprowadziliśmy - powiedział Czarnek dodając, że był to bardzo dobry ruch ze strony jego poprzedniczki, Anny Zalewskiej. - W związku z tym więcej będzie można wymagać od absolwentów szkół ponadpodstawowych na egzaminie maturalnym i w tym kierunku to musi pójść. Wymogi egzaminacyjne, zwłaszcza z języka polskiego, muszą być na wyższym poziomie - dodał Przemysław Czarnek.
Czytaj koniecznie: Matura 2022. Chemia rozszerzona. Pierwsze komentarze szokują!
Minister edukacji dodał, że jego zdaniem "siatka godzin i nowe podstawy programowe" pozwalają uczyć jeszcze efektywniej niż do tej pory.
Matura 2022. Przemysław Czarnek o poziomie egzaminów
Przemysław Czarnek odniósł się również do poziomu tegorocznych matur. Powiedział, że tych z ostatnich dwóch lat nie można deprecjonować, choć musiały być one poziomem dostosowane do innego systemu nauczania, a przede wszystkim do innego sposobu prowadzenia zajęć w związku z epidemią koronawirusa.
Czytaj również: Brak ocen i prac domowych. Nadchodzi rewolucja w szkole. Będzie mniej nauki na maturę! Nowy system wkrótce wchodzi w życie
To nie jest tak, że one są absolutnie łatwe. Natomiast rzeczywiście one są dostosowane do tego systemu, w którym ci uczniowie się edukowali, czyli 6+3+3. I oczywiście musiały być też dostosowane do warunków, w jakich się uczyli, czyli do systemu nauki zdalnej i długotrwałej, bo to przecież kilkanaście miesięcy łącznie trwało. I siłą rzeczy ta edukacja nie mogła być tak efektywna, jak gdyby była, gdyby covidu nie było - powiedział Czarnek.
Matura 2023. Co się zmieni? Czy matematyka będzie obowiązkowa?
Co zmieni się na maturze 2023? Z pewnością szczegóły poznamy za jakiś czas. Minister Czarnek odniósł się do sprawy matematyki, jako przedmiotu obowiązkowego na maturze. - Eksperci twierdzą, że matematyka powinna być obowiązkowa, choćby dlatego, że jako królowa nauk musi być przez wszystkich uczona i wszyscy powinni się jej uczyć, a później zdawać, weryfikować swoją wiedzę właśnie na maturze - powiedział Czarnek. Wygląda więc na to, że w tej materii akurat nic się nie zmieni i matematyka pozostanie przedmiotem obowiązkowym.
Matura 2022. Jak wyglądają obecnie egzaminy?
W tym roku maturzyści musieli przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym. Obowiązkiem jest do jeden pisemny egzamin z przedmiotu do wyboru. Maksymalnie można przystąpić do sześciu takich egzaminów. Wszystkie są zdawane na poziomie rozszerzonym. Z obowiązkowych egzaminów trzeba mieć co najmniej 30 procent wszystkich punktów do zdobycia. W przypadku dodatkowych nie ma poziomu który należy przekroczyć, by maturę zdać.