Maturzyści pisali próbne matury. Maseczki mogli zdjąć dopiero przy swojej ławce [WIDEO]

i

Autor: BW

Matura próbna 2021: Język polski - rozszerzenie. Maturzyści KOMENTUJĄ rozprawki! Zdania MOCNO podzielone! Co sprawiło problemy?

2021-03-09 11:05

Matura próbna 2021: język polski na poziomie rozszerzonym. Pierwsi maturzyści, którzy skończyli pisać swoje prace komentują poziom trudności. Znamy pierwsze komentarze dotyczące egzaminu z polskiego. Czy było łatwo? Czy poziom rozszerzonego egzaminu z polskiego zaskoczył maturzystów? Opinie są podzielone. Pojawiły się zarzuty wobec nauczycieli, inni z kolei zwracają uwagę, że tematy były podejrzanie... łatwe!

Matura próbna 2021: język polski, poziom rozszerzony. Pierwsze komentarze maturzystów. poznaliśmy już arkusze CKE i tematy rozprawek, z którymi mierzyli się we wtorek 9 marca przyszli absolwenci szkół średnich. Zaraz po opuszczeniu sal, poznaliśmy też ich zdanie nt. poziomu trudności i doboru tematów. Czy egzamin był trudny? Opinie, jak to zwykle bywa, podzielone!

Śledź także naszą relację z kolejnych matur, tutaj zbieramy arkusze CKE, odpowiedzi i komentarze o maturze próbnej 2021 z matematyki rozszerzonej: Matura próbna 2021: Matematyka - poziom rozszerzony. Arkusze CKE, odpowiedzi [RELACJA NA ŻYWO]

Matura 2021. Język polski, poziom rozszerzony. Pierwsze komentarze maturzystów! "Z góry założyłam, że biorę temat 1"

Przypomnijmy, w arkuszach CKE z języka polskiego na poziomie rozszerzonym znalazły się dwa tematy wypracowania do wyboru. Arkusze sprawdzisz w galerii poniżej, a TUTAJ: szczegóły dot. dwóch tematów.

- Wybrałam pierwszy temat o otwartości tekstów. Moim zdaniem, tekst z tematu 1 był bardzo przyjemny i łatwy do analizy, niestety napotkałam problem przy doborze argumentów. Co do drugiego tematu, same wiersze wydawały mi się ciekawe ale z uwagi na fakt, że z góry założyłam, że piszę temat 1, nie zagłębiałam się w nie zbytnio - komentuje w rozmowie z SE.pl jedna z maturzystek z województwa pomorskiego.

W temacie 1. zdający musieli zając stanowisko ws. współczesnej estetyki i tzw. "zamkniętego” lub „otwartego” charakteru dzieła. Autorka, Aniela Książek-Szczepanikowa, konfrontowała oba podejścia; jakoby dzieło było bytem zamkniętym, już zinterpretowanym przez samego autora, lub też interpretowane każdorazowo przez swojego odbiorcę.

- Napisałam o Wokulskim, o jego podejściu do literatury, która była zależna od konkretnych wydarzeń w jego życiu. Na początku była dla niego motywatorem do działań i jedną z ważniejszych wartości, później zmienił swoje podejście i na skutek wielu trudności zaczął ją interpretować jako źródło wszystkich porażek. Co do stanowiska, zgodziłam się z autorką, że teksty kultury cechuje otwartość, która jest wręcz ich najważniejszą cechą, pozwala czytelnikowi zinterpretować je indywidualnie - dodaje nasza rozmówczyni.

Sonda
Matura 2021. Jak oceniasz rozszerzenie w polskieg ? Łatwe, trudne?
Maturzyści o egzaminie z języka polskiego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki