Rozprawka trudna, ale matura do zdania. Maturzyści z Lublina po pierwszym egzaminie

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/F1Digitals

Matura próbna 2021: Język POLSKI rozszerzony. Znamy temat ROZPRAWKI! [CO BYŁO W ARKUSZACH CKE?]

2021-03-09 10:00

Matura Próbna 2021 - język polski - poziom rozszerzony. Jakie były tematy rozprawek? Co było w arkuszach CKE? We wtorek, 9.03.2021 matura próbna CKE 2021 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Zdający śmiałkowie, po opuszczeniu sal, z pewnością będą szukać odpowiedzi i arkuszy CKE. Co było na maturze z języka polskiego na poziomie rozszerzonym? W tym artykule opublikujemy najważniejsze informacje związane z maturą próbną z polskiego. U nas znajdziesz arkusze zadań próbnej matury 2021 z języka polskiego i tematy rozprawek. Temat rozprawki znajdziesz tutaj! Matura próbna 2021: język polski, poziom rozszerzony.

Matura próbna 2021: Język polski - poziom rozszerzony. We wtorek 9 marca, o godz. 9:00 uczniowie rozpoczęli egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, który odbywa się w szkołach w ramach matury próbnej 2021 z CKE. Organizuje ją Centralna Komisja Egzaminacyjna, we współpracy ze szkołami. Czy egzamin z polskiego był trudny? Co było w arkuszach CKE? Jaki był temat rozprawki? W naszym materiale to wszystko sprawdzicie. Będziemy aktualizować informacje na bieżąco. Na stronie CKE pojawiły się już oficjalne informacje w tej sprawie.

Śledź relację na żywo, żeby być na bieżąco: Matura próbna 2021: Język polski - poziom rozszerzony. Zobacz arkusze CKE i odpowiedzi [RELACJA NA ŻYWO]

Tematy rozprawki na maturze próbnej 2021 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym:

Temat 1: Określ, jaki problem podejmuje Aniela Książek-Szczepanikowa w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autorkę, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów

Cały teksy Anieli Książek-Szczepanikowej znajdziesz w poniższej galerii, w której prezentujemy całe arkusze CKE. Autorka odnosi się do współczesnej estetyki i tzw. "zamkniętym” lub „otwartym” charakterze dzieła. Konfrontuje oba podejścia; jakoby dzieło było bytem zamkniętym, już zinterpretowanym przez samego autora, lub też interpretowane każdorazowo przez swojego odbiorcę. Autorka zadaje pytanie, wobec którego maturzyści powinni zając stanowisko:

"Czy zatem można mówić również o otwieraniu Wesela Stanisława Wyspiańskiego? Historycznoliteracki przekaz utrwalił pewien schemat odbiorczy tego dramatu – wzór nie do podważenia, uzasadniony czasem i przestrzenią dramatyczną, rodzajem akcji, galerią postaci, realizmem i fantastyką. Roland Barthes1 pisze jednak o gotowości dzieła do oddania się „do dyspozycji” czytelnikowi: „(...) ta gotowość nie jest czymś ujemnym, przeciwnie, jest ona samą istotą literatury doprowadzoną do paroksyzmu2. Pisać to znaczy wstrząsać sensem świata, postawić pośrednio pytanie, na które pisarz w niepewności ostatecznej nie odpowiada. Odpowiedź tę daje każdy z nas, przynosząc ze sobą własną historię, własny język, własną wolność”.

Temat 2: Dokonaj interpretacji porównawczej podanych utworów. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów.

Przy tym wariancie podano wiersz Czesława Miłosza pt. "Obłoki" i Wisławy Szymborskiej pt. "Chmury" .

Sprawdziliśmy, co maturzyści sądzą o rozszerzonej maturze próbnej z polskiego! Przeczytasz TUTAJ: Matura próbna 2021: Język polski - rozszerzenie. Maturzyści KOMENTUJĄ rozprawki! Zdania MOCNO podzielone! Co sprawiło problemy?

Pełne arkusze CKE znajdziesz poniżej:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki