Matura 2025: harmonogram egzaminów
CKE przekazało, że maturę w roku szkolnym 2024/2025 zaplanowano na 5-24 maja 2025 r. Już po długim weekendzie, w poniedziałek, 5 maja, absolwenci szkół średnich zmierzą się z testem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Godzina matury podstawowej nie zmienia się od lat i egzamin rozpocznie się punktualnie o godz. 9.00. Drugiego dnia matur 2025 roku, czyli 6 maja, odbędzie się test z matematyki na poziomie podstawowym, natomiast matura z języka obcego została zaplanowana na 7 maja. Zanim jednak uczniowie przystąpią do egzaminów, czekają ich matury próbne.
Matura próbna 2025: harmonogram
Centralna Komisja Egzaminacyjna zaplanowała, że próbne egzaminy maturalne odbędą się od 5 do 17 grudnia 2024 r. Co ważne, zostaną przeprowadzone ze wszystkich przedmiotów. Rozkład egzaminów, jaki proponuje CKE, to rozpoczęcie od języka angielskiego na poziomie podstawowym w czwartek, 5 grudnia. Kolejny dzień próbnych matur to matematyka, a 9 grudnia uczniowie zmierzą się z próbną maturą z języka polskiego.
Jaka lektura będzie na maturze próbnej 2025?
Matura próbna z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie w poniedziałek, 9 grudnia. Uczniowie muszą z języka polskiego przyswoić sporą dawkę materiału, w którym kluczową rolę odgrywają lektury. Powiedzmy sobie szczerze – bez ich znajomości nie ma szans na zdanie matury lub dobry wynik, potrzebny, by dostać się na wymarzone studia.
Bardzo ważnym elementem matury z języka polskiego jest wypracowanie. Uczniowie mają do wyboru tematy, które albo odnoszą się do konkretnych lektur, albo są przekrojowe, a maturzyści muszą wybrać kilka pozycji książkowych.
Oto wybrane tematy maturalne z poprzednich lat:
- Czym dla człowieka może być tradycja? Na podstawie fragmentu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza;
- Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Na podstawie fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa;
- Jak wprowadzenie elementów fantastycznych wpływa na przesłanie tego utworu? Na podstawie fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego;
- Czym dla człowieka może być wolność? Na podstawie fragmentu "Dziadów cz. III" Adama Mickiewicza;
- Tęsknota – siła budująca czy niszcząca ludzkie życie? Na podstawie fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa;
- Praca – pasja czy obowiązek? Na podstawie fragmentu "Ziemi, planety ludzi" Antoine’a de Saint-Exupery’ego;
- Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia? Na podstawie fragmentu "Dziadów cz. IV" Adama Mickiewicza.
Matura próbna 2025: Spis lektur obowiązkowych
Na maturze próbnej, która za pasem, może pojawić temat odnoszący się do każdej z lektur znajdujących się na liście lektur obowiązkowych, tzw. lektur z gwiazdką.
Zazwyczaj przed maturą pojawiają się na giełdzie tematów tzw. pewniaczki, czyli tematy – które mają szanse trafić do arkusza egzaminacyjnego CKE.
Sprawdziliśmy, jakie obecnie lektury są najczęściej wyszukiwane przez uczniów w Internecie, co może świadczyć, że właśnie tych dzieł literackich spodziewają się w maturalnych tematach z języka polskiego. Czy pojawią się na próbnej maturze 2025? Trudno powiedzieć, jednak warto zwrócić na nie uwagę podczas powtórki.
Są to m.in.:
- Nie-Boska komedia
- Reduta Ordona
- Odprawa posłów greckich
- Lalka
- Zbrodnia i kara
- Kordian
- Potop
- Balladyna