Geografia należy na maturze do grupy tzw. przedmiotów do wyboru. Przystępują do nich tylko ci, którzy zadeklarowali taką wolę. Chęć zdawania geografii zadeklarowało 53,8 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli 19,9 proc. z nich. W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin maturalny jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu ub.r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc., zależnie od przedmiotu) określonych w podstawie, które były podstawą egzaminów w latach ubiegłych.
ZOBACZ KONIECZNIE naszą relację na żywo z matury z geografii!<<
Zgodnie z nim, na maturze z geografii rozszerzonej 2021 nie będzie niektórych treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnień, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. części zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystyki reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie czy też zróżnicowania językowego ludności świata.
Matura 2021. Jakie są przedmioty obowiązkowe? W tym roku zmiany
Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą.
Nie ma też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.
Według CKE z deklaracji maturzystów wynika, że 13,5 proc. tegorocznych absolwentów liceów i techników zadeklarowało, że nie przystąpi do ani jednego takiego egzaminu. Do jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego chce przystąpić 26,9 proc. tegorocznych absolwentów, do dwóch – 29,3 proc, do trzech – 24,7 proc., do czterech – 5 proc., do pięciu – 0,5 proc., a do sześciu – 0,1 proc.
Matura z języka obcego nowożytnego 2021
Obowiązkowy dla wszystkich maturzystów jest egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego. Od lat najczęściej wybieranym przez nich językiem obcym jest angielski. W tym roku wybrało go ok. 95 proc. tegorocznych absolwentów liceów i techników. Egzamin z języka angielskiego na tym poziomie podstawowym został przeprowadzony w ubiegłym tygodniu - 6 maja.
Drugi w kolejności wyborów maturzystów wśród języków obcych na poziomie podstawowym jest język niemiecki - chce go zdawać 10,5 tys. tegorocznych absolwentów, a trzeci rosyjski - wybrało go 3,8 tys. absolwentów. Pozostałe trzy języki (francuski, hiszpański i włoski) na poziomie podstawowym chce zdawać łącznie 1,4 tys. absolwentów.
Dziś (13 maja) o godzinie 14:00 rozpoczną się egzaminy na poziomie podstawowym z języków: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.