Matura 2025. W tym roku matura przeprowadzona zostanie na podstawie wymagań podstawy programowej uszczuplonej o około 20 proc. "Wydaje się, że powinna być łatwiejsza dla maturzystów niż ta, która oryginalnie miała być wprowadzona" - powiedział dyrektor PAP. W rozmowie z PAP Robert Zakrzewski skierował także praktyczne rady dla zdających. Wskazał, że uczniowie powinni m.in.:
- dobrze rozplanować czas pracy nad arkuszem,
- czytać bardzo uważnie polecenia do zadań,
- pisać wyraźnie, unikać błędów ortograficznych,
- korzystać z dostępnych wzorów matematycznych podczas egzaminu z matematyki.
Matura 2025 - ważne informacje
Zakrzewski przypomniał również o bezwzględnym zakazie wnoszenia na salę egzaminacyjną urządzeń telekomunikacyjnych, takich jak telefony, smartwatche czy słuchawki. Wyjątek w tym roku dotyczy jedynie maturzystów z chorobami przewlekłymi, którzy mogą używać zaleconych przez lekarza urządzeń monitorujących stan zdrowia.
Matura 2025 przesunięta! Co się stało? Aktualne informacje CKE
W przypadku naruszenia zakazu konsekwencje mogą być poważne:
- Niezdanie egzaminu w tegorocznej sesji i brak możliwości poprawki, jeśli chodzi o egzaminy obowiązkowe oraz jeden egzamin dodatkowy,
- Wpisanie 0 proc. na świadectwie dojrzałości w przypadku naruszenia zasad przy drugim lub kolejnym egzaminie rozszerzonym.
Egzaminatorzy przeszkoleni i gotowi
Dyrektor CKE zapewnił, że egzaminatorzy odpowiedzialni za sprawdzanie prac maturalnych są odpowiednio przygotowani i zostaną dodatkowo przeszkoleni przed przystąpieniem do oceniania. Dodał, że nie brakuje kadry, a jakość ich pracy będzie nadzorowana wzmocnionym systemem wewnętrznej weryfikacji.
Nowością w tym roku jest oficjalne wprowadzenie funkcji egzaminatora-weryfikatora, który będzie dodatkowo kontrolował poprawność oceniania. - Rekomenduję maturzystom, by dobrze zaplanowali swój czas poświęcony na rozwiązanie zadań i przy pisaniu wypracowania. Należy uważnie czytać polecenia do każdego zadania. Postarajcie się wyodrębnić poszczególne elementy polecenia. Po napisaniu odpowiedzi sprawdźcie proszę, czy zostały one uwzględnione - powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski.
Czytaj też: Matura 2025: Dyrektor CKE radzi, jak poradzić sobie z matematyką. Jedna rzecz jest kluczowa
Do egzaminów maturalnych w tym roku ma przystąpić ok. 275 tys. osób. Egzaminy pisemne rozpoczną się 5 maja i potrwają do 22 maja. Natomiast sesja ustnych egzaminów maturalnych potrwa do 9 do 24 maja. Każdy maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Obowiązkowe są też dwa egzaminy ustne: z polskiego i z języka obcego.