Jak ubrać się do kościoła? "Spódnica lub sukienka co najmniej do kolan"
Nie wszyscy wierni co tydzień uczestniczą we mszy świętej i są zaznajomieni ze zwyczajami panującymi w świątyniach, dlatego w Boże Narodzenie wielu z nich może się zastanawiać, jak należy ubrać się do kościoła. Jako że Boże Narodzenie przypada w zimie, trudno się spodziewać, by ktokolwiek pojawił się na mszy w stroju plażowym, jednak osoby niewłaściwie ubrane z pewnością również przyjdą na świąteczną liturgię. Za niewłaściwy ubiór należy przede wszystkim rozumieć zbyt wyzywające kreacje, przyciągające wzrok księży oraz innych wiernych, którzy powinni być skupieni na modlitwie. Siłą rzeczy problem dotyczy głównie kobiet!
- Spódnica lub sukienka powinna być przynajmniej do kolan, a ramiona zawsze zakryte - wyjaśnia ks. Maciej Mroczek.
- Odsłonięte kolana przyciągają - niestety - ich wzrok, więc zmuszanie księży do walki z uciekającymi oczami jest przewinieniem. Nie jest żadnym usprawiedliwieniem znalezienie sobie miejsca z dala od oczu księdza - w ostatnich ławkach również siedzą mężczyźni, im też należy pozwolić skupić się wyłącznie na Bogu - przestrzega katolickie czasopismo Polonia Christiana.
Odpowiedni strój do kościoła. Ekspert wyjaśnia, konkretne rady dr. Krajskiego
Na tym jednak nie koniec obostrzeń dotyczących odpowiedniego ubioru w kościele. Pamiętajmy, że strój nie powinien być zbyt obcisły, a bielizna musi być szczelnie zakryta! W kościele zdecydowanie nie ma miejsca na majtki wystające spod spodni lub stanik prześwitujący spod bluzki. Taki widok może powodować grzeszne myśli innych uczestników mszy.
Tematem odpowiedniego ubioru w kościele zajął się między innymi ekspert w dziedzinie zasad dobrego wychowania, dr Stanisław Krajski. Temu zagadnieniu poświęcił on książkę pt. "Savoir vivre w kościele. Podręcznik dla świeckich". Oto niektóre z rad eksperta:
- Udział w niedzielnej Mszy św. ma rangę wyższą niż uroczysta wizyta towarzyska. Powinniśmy zatem ubrać się w sposób szczególnie elegancki i uroczysty, okazując tym szacunek gospodarzom (Bogu i proboszczowi) i pozostałym gościom (wiernym, wspólnocie parafialnej).
Zgodnie z tymi wytycznymi mężczyźni powinni przyjść do kościoła w garniturze. Zabronione są natomiast jeansy, sportowe buty i wysłużone, sprane podkoszulki! Z kolei kobiety do kościoła powinny się ubrać zgodnie z zasadami etykiety biznesowej.
- W takim wypadku jej ubiór, jak mówią specjaliści, reprezentuje opcję "zero seksu" - spódnica nie jest krótka, ramiona, dekolt i plecy są zasłonięte, ubiór nie jest ani obcisły ani prześwitujący, buty zakrywają palce i pięty, biżuteria i inne ozdoby są bardzo skromne. Za najbardziej reprezentatywne dla takie stroju uznaje się: kostium, garsonkę, sukienkę z marynarką, lub mniej odświętne - klasyczną szmijzerkę z długimi rękawami czy bliźniak - radzi dr Krajski.
Jak się ubrać do kościoła, a jaki strój jest nieodpowiedni? Sprawdźcie w naszej galerii
Polecany artykuł: