Problem w tym, że już miesiąc temu na terenie budowy odkryto przeszło 1600 ludzkich szkieletów. - Chcemy sprawdzić, czy wydając pozwolenie na budowę hotelu w tym miejscu zdawano sobie sprawę z tego, że to rzeczywiście jest takie szczególne miejsce Czy to pozwolenie na budowę zawierało wszystkie elementy, które zabezpieczałyby te kości czy też ewentualnie inne historyczne znaleziska, bo takie też w tym miejscu są dokonywane - mówi Prokurator Janusz Hnatko.
W ostatnim czasie na terenie budowy znaleziono chociażby okno z czasów gotyckich.
Zdaniem wojewódzkiego konserwatora zabytków, Jana Janczykowskiego, cała inwestycja jest odpowiednio prowadzona. - Nie mam zastrzeżeń. Wizytacje robione przez archeologów były robione co kilkanaście dni. Czyli jak cokolwiek ważnego się działo, to archeolodzy tam byli i pilnowali - twierdzi Janczykowski.
Szkieletów na budowie już nie ma. Zostały zeskanowane w systemie 3d w celu dokumentacji a następnie przewiezione do zbiorowej mogiły w Raciborowicach. Z kolei wszystkie znaleziska materialne z terenu tej inwestycji trafią do Muzeum Archeologicznego.
Posłuchaj materiału naszej reporterki, Ewy Sas: