• Podczas rozmowy telefonicznej
Pracodawcy w większości kontaktują się z osobami zainteresowanymi pracą drogą telefoniczną. Pamiętaj, by podczas rozmowy dowiedzieć się kiedy i gdzie dokładnie powinnaś/powinieneś stawić się na spotkanie. Zapisz również numer telefonu, z którego do Ciebie zadzwoniono – może Ci to pomóc w późniejszym czasie, np. gdy będziesz chciał/-a o coś dopytać przed umówioną rozmową.
• Idąc na spotkanie
Zadbaj o odpowiedni na rozmowę strój oraz wyjdź z domu wcześniej niż to konieczne. Spóźnienie się na spotkanie o pracę może nie zostać dobrze odebrane!
• Czy wziąć ze sobą CV i inne dokumenty?
Zwykle nie jest konieczne przynoszenie na pierwsze spotkanie całej swojej dokumentacji, a CV zawsze warto mieć przy sobie. Czekając w kolejce do potencjalnego pracodawcy, możesz ostatni raz przejrzeć wysłane przez siebie zgłoszenie i zastanowić się nad tym, co powiedzieć podczas rozmowy, o jakich umiejętnościach i doświadczeniu mówić najwięcej.
Poza tym, warto mieć przy sobie aktualne CV jeśli aktywnie szukasz pracy. W przypadku gdy rozmowa kwalifikacyjna nie pójdzie po Twojej myśli lub oferta pracy przestanie być dla Ciebie interesująca, to może w drodze do domu zostawisz CV w innej, interesującej Cie firmie lub zajrzysz do ogłoszeń na Pracuj.pl?
• Podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Opanowanie stresu podczas rozmowy o pracę może być nie lada wyzwaniem! Postaraj się jednak zapanować nad swoim ciałem i nie gestykulować nadmiernie, mów spokojnie i bez pośpiechu. Pamiętaj o mowie ciała, m.in. nie trzymaj rąk w kieszeniach ani nie krzyżuj ich na piersi – może to zostać źle odebrane. Najbezpieczniej położyć dłonie na kolanach lub na stole i skupić się na tym, co mówi Twój rozmówca.
• Przygotuj listę pytań
Jeszcze przed spotkaniem z pracodawcą możesz przygotować listę pytań, o które chcesz go zapytać. Warto spisać je na kartce i zabrać na rozmowę, by nie zapomnieć o poruszeniu ważnych dla Ciebie kwestii.
• Płaca brutto a netto
Wynagrodzenie brutto to pensja wraz ze wszystkimi składkami i ubezpieczeniami. To co otrzymujesz "na rękę" to płaca netto, po odjęciu od niej wszystkich innych elementów. Jeśli więc podczas rozmowy usłyszysz ofertę "2100 zł brutto", to nie otrzymasz na rękę wynagrodzenia wyższego niż ok. 1530 zł – czyli obecnie najniższą krajową. Miej to na uwadze, słuchając swojego rozmówcy.
Artykuł Sponsorowany