Najpierw miał tu być parking wielopoziomowy. Jednak okoliczni mieszkańcy, widząc jak intensywnie postępuje zabudowa Zabłocia, zaczęli walczyć o park. Do walki włączyły się nieformalna grupa SOS Zabłocie, Fundacja Czas Wolny oraz stowarzyszenie Podgórze PL. Aktywiści zorganizowali konsultacje dla mieszkańców, które cieszyły się ogromną frekwencją.
- Na konsultacjach nie przedstawialiśmy gotowych projektów, tylko pytaliśmy mieszkańców w jakim charakterze spędzają czas wolny - mówi Joanna Wendorff z Fundacji Czas Wolny - Wychodziły takie tematy, jak rodzic, sportowiec, relaks, gastronomia chociaż mała, przyroda. Były rózne role, a my dopasowaliśmy różne elementy, jakie mogą powstać w parku.
Twórcom parku załeżało też, żeby nawiązać do przeszłości tego miejsca, czyli stacji kolejowej Wisła. - Ten peron nadal możemy tutaj oglądać, dzięki temu że został w ten park wkomponowany. Mamy też nawiązania w postaci torów, takich wózków, na których można usiąść, którymi można się przesuwać - mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Co ciekawe w parku nie ma typowych zabawek dla najmłodszych, ale są takie, które rozwijają ich kreatywność - Mamy takie podesty, trapy nad roślinami, możemy po nich chodzić i obserwować rośliny, mamy też takie przezabawne pieńki, po których można skakać. Mamy dwie huśtwaki, ale są też takie metalowe ramy, mamy coś na kształt trzepaka.
W parku znalazło się też miejsce na scenę, na której będą odbywać się potańcówki i pokazy kina letniego. Jest też długi stół, który sprawdzi się chociażby w czasie targów śniadaniowych. Założycielom parku zależało też na tym, żeby pojawił się tutaj zalążek ogrodu społecznego. Na otwarciu każdy mógł w tym miejscu zasadzić swoją sadzonkę.
Park Stacja Wisła być może w przyszłości jeszcze się powiększy - tuż obok znajduje się niewykorzystany teren PKP. Miasto stara się, żeby go pozyskać.
Posłuchaj relacji z otwarcia Parku Stacja Wisła: