Na UEK będą profesorki i kierowniczki. Rektor dał zgodę na feminatywy

i

Autor: Zygmunt Put/CC BY-SA 4.0/wikipedia Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Zmiany na uczelni

Na UEK będą profesorki i kierowniczki. Rektor dał zgodę na feminatywy

2024-03-12 12:47

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie będzie można stosować feminatywy do opisania stanowisk zajmowanych przez kobiety. Na wizytówkach i tabliczkach umieszczanych na drzwiach pojawią się więc "profesorki" czy "kierowniczki". Komunikat w tej sprawie wydał rektor UEK prof. Stanisław Mazur, który startuje w wyborach na prezydenta Krakowa.

Jest zgoda na feminatywy na UEK. Pojawią się "profesorki" i "kierowniczki"

Z okazji obchodzonego kilka dni temu Dnia Kobiet, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie sprawił paniom pracującym na uczelni zaskakujący prezent. UEK zgodził się na stosowanie feminatywów, dlatego na wizytówkach i tabliczkach umieszczanych na drzwiach pojawią się "profesorki" czy "kierowniczki". Komunikat w tej sprawie wydał prof. Stanisław Mazur, rektor UEK. Wyjaśnił on, że wprowadzone zmiany mają "dążyć do językowej równości, przeciwdziałać wykluczeniu i wspierać równość w sferze społecznej". Rektor powołuje się też na stanowisko Rady Języka Polskiego, która dopuszcza stosowanie żeńskich form osobowych, tzw. feminatywów. Poniżej komunikat Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w sprawie stosowania żeńskich form osobowych.

Piękne i odważne kobiety z małopolskiej policji pokazały, jak wygląda ich praca

Działania związane z tą kwestią podzielone były na trzy etapy. Pierwszym krokiem było przygotowanie i przeprowadzenie ankiety wśród członków społeczności akademickiej. Ankietę opracował zespół w składzie: prof. dr hab. Anna Karwińska oraz prof. dr hab. Janina Filek. Pytania dotyczyły m.in.: znajomości problematyki feminatywów, roli feminatywów w zmienianiu sytuacji zawodowej kobiet, czy też poziomu akceptacji dla wprowadzania w UEK nazw stanowisk w wersji feminatywnej. Ankieta została przeprowadzona w dniach 17-31 marca 2023 r. i wzięło w niej udział ponad 1100 osób (pracownicy, studenci, doktoranci). Kolejnym etapem była dyskusja w obrębie członków wspólnoty akademickiej nad ewentualnym wprowadzeniem feminatywów w UEK. Debata została przeprowadzona w ramach cyklu „Polityka równego traktowania w UEK”. Spotkanie zatytułowane „Uczelnia jest kobietą, czyli o feminatywach w UEK” odbyło się w dniu 12 czerwca 2023 r. W trakcie spotkania zostały zaprezentowane wyniki ankiety, a także odbyła się dyskusja nad społecznym znaczeniem feminatywów dla zawodowego rozwoju kobiet oraz nad barierami ich wprowadzania. W dyskusji mógł wziąć udział każdy uczestnik spotkania. Ostatnim krokiem było opracowanie przez Komisję ds. Równego Traktowania, we współpracy z Działem Prawnym, regulacji prawnej dotyczącej wprowadzenia feminatywów w UEK. Prace nad regulacją prawną dotyczącą feminatywów wpisują się w szerszy kontekst działań na rzecz równości i równouprawnienia, które realizowane są od początku kadencji 2020-2024. W ramach tych działań m.in. opracowano i przyjęto Plan Równości Płci UEK, a także wprowadzono procedurę przeciwdziałania dyskryminacji w UEK. Powołano także rektorską Komisję ds. Równego Traktowania oraz ustanowiono stanowisko Pełnomocnika Rektora ds. Równego Traktowania - czytamy w komunikacie UEK.

Sonda
Czy popierasz stosowanie feminatywów?
Kraksa w centrum Tarnowa. Młody kierowca wymusił pierwszeństwo

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki