Orkan Grzegorz w Małopolsce
Jak informuje serwis twojapogoda.pl, wszystko za sprawą układu niżowego nad Skandynawią i Morzem Bałtyckim. Zaczną się tworzyć dwa głębokie niże. Jeden z nich - nazwany imieniem Grzegorz - zacznie wędrować przez Polskę w kierunku Białorusi. Między tymi niżami a wyżami znad Morza Śródziemnego i rejonu Wysp Brytyjskich, ma dojść do bardzo dużego zróżnicowania ciśnienia. W sobotę nad Europą Środkową będzie nasilał się wiatr, a ciśnienie będzie gwałtownie spadało.
- Apogeum wichur przypadnie na niedzielę (29.10). Na zachodzie, południu i w centrum kraju najmocniej wiać będzie między bardzo wczesnym porankiem a popołudniem. Porywy zachodniego wiatru mogą osiągać 100 km/h, a lokalnie na Śląsku, w Małopolsce i na południu Wielkopolski i Ziemi Łódzkiej nawet 120 km/h. Po południu wiatr zacznie tam powoli słabnąć - informuje serwis twojapogoda.pl.
Jak się zabezpieczyć podczas silnego wiatru?
Polecany artykuł:
Podczas wichur nie zapominajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, by usunąć z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Nie parkujmy w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej. Jeśli jesteśmy na zewnątrz, nie chowajmy się przed wiatrem pod drzewami. Pamiętajmy też o tym, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszym zwierzakom.
Na początku października, kiedy nad Małopolską pojawił się orkan Ksawery, 90 tysięcy odbiorców w całym województwie pozostawało bez prądu. Konary na drogach powodowały utrudnienia w ruchu. Niektóre ulice były całkowicie zablokowane. Na wielu skrzyżowaniach dochodziło do awarii sygnalizacji świetlnej. Wiatr uszkadzał również znaki drogowe oraz latarnie uliczne. Z utrudnieniami musieli się liczyć także pasażerowie kolei małopolskich.