Najbogatszy polski góral chce inwestować w Krakowie. Szkołę dla księży chce zmienić w hotel

i

Autor: Andrzej Otrębski/CC BY-SA 4.0 /wikipedia Budynek dawnego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Radni zablokują inwestycję?

Najbogatszy polski góral chce inwestować w Krakowie. Szkołę dla księży zamieni w hotel?

2023-12-11 14:28

Najbogatszy polski góral Adam Bachleda-Curuś ma problem z realizacją inwestycji hotelowej w budynku dawnego seminarium duchownego w Krakowie, przeznaczonego dla księży ze Śląska. "GK" przypomina, że inwestor kupił nieruchomość w 2020 r. i planował dwukrotnie zwiększyć jej powierzchnię. Na przeszkodzie może jednak stanąć uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego ograniczającego możliwości rozbudowy budynku.

Kraków. Najbogatszy góral chce stworzyć luksusowy hotel w dawnym seminarium. Plany pokrzyżują radni?

Adam Bachleda-Curuś, nazywany najbogatszym góralem w Polsce ze względu na majątek szacowany na ponad miliard złotych, ma problemy z realizacją inwestycji w Krakowie. "Gazeta Krakowska" opisuje, że pod znakiem zapytania stanęła idea przekształcenia budynku dawnego Seminarium Śląskiego przy al. Mickiewicza w luksusowy hotel. Spółka byłego burmistrza Zakopanego chciałaby dwukrotnie powiększyć powierzchnię obiektu zakupionego w 2020 r., to z kolei będzie niemożliwe po uchwaleniu zaproponowanego przez magistrat planu zagospodarowania przestrzennego.

Seminarium Śląskie w Krakowie funkcjonowało do 1980 roku. Później zostało przeniesione do Katowic. Opuszczony budynek przejął Uniwersytet Jagielloński, który jednak kilka lat temu zrezygnował z dalszego wynajmowania nieruchomości.

Inwestor grozi miastu wielomilionowym pozwem. Atrakcyjna nieruchomość pozostanie pustostanem?

W przypadku uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego uniemożliwiającego realizację planów inwestora, spółka nie wyklucza zwrócenia się do miasta Krakowa o odszkodowanie opiewające na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Inwestor nie zamierza też zmieniać swojej koncepcji zagospodarowania budynku, dlatego obiekt pozostałby pustostanem. 

Urzędnicy krakowskiego magistratu tłumaczą natomiast, że do stworzenia planu zagospodarowania przestrzennego ograniczającego plany inwestora zmusiły ich wytyczne konserwatora zabytków. Decyzja krakowskiej rady miasta w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego może zapaść jeszcze w tym roku.

Sonda
Czy Kraków jest dobrym miejscem do życia?
Pieniądze to nie wszystko: Przemysław Jaworski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają