Tych błędów lepiej się wystrzegać!

i

Autor: Materiały Pracuj.pl Tych błędów lepiej się wystrzegać!

Najczęstsze błędy w liście motywacyjnym

2018-01-08 9:58

Najczęstsze błędy w liście motywacyjnym

Choć nie każdy pracodawca oczekuje od nas dostarczenia listu motywacyjnego wraz z innymi dokumentami aplikacyjnymi, czasami musimy go stworzyć. Robiąc to, unikajmy błędów, takich jak np. niepoprawna pisownia czy powtarzanie informacji zawartych w CV. Eksperci Pracuj.pl podpowiadają, na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę. 

Rekruterzy poświęcają stosunkowo niewiele czasu na dokonanie wstępnej selekcji odpowiedzi na ogłoszenie o pracę. Aby zwiększyć swoje szanse uczestnictwa w kolejnych etapach rekrutacji i napisać wartościowy list motywacyjny, warto unikać błędów, takich jak: 

1. Powielanie szablonu

Korzystanie ze wzorów, kiedy piszemy list motywacyjny, pozwala nam uniknąć pewnych błędów. Warto jednak umiejętnie stosować takie narzędzia. Szablony mogą stanowić dla nas inspirację, ale nie powinniśmy kopiować ich treści, ponieważ takie zachowania świadczą o braku uczciwości i profesjonalizmu. 

2. Powtarzanie informacji wynikających z życiorysu

Celem, który powinien przyświecać nam w trakcie pisania listu motywacyjnego, jest przekonanie potencjalnego pracodawcy o tym, że doskonale poradzimy sobie na danym stanowisku. Aby to zrobić, powinniśmy scharakteryzować m.in. swoje cele zawodowe oraz motywacje do ich realizowania. 

3. Błędne wskazanie adresata

List motywacyjny musi być spersonalizowany, ponieważ kierujemy go do konkretnej osoby, która decyduje o przyjęciu nowego pracownika. Warto poznać personalia takiego człowieka. Jeśli to niemożliwe, dobrze jest wskazać stanowisko lub funkcję osoby decyzyjnej. Należy dokładnie sprawdzić takie dane, aby nie popełnić błędu. 

4. Niepoprawna pisownia, błędy językowe itp.

Pisząc list, warto zwracać uwagę również na poprawność. Rażące błędy ortograficzne mogą sprawić, że utracimy szansę na otrzymanie pracy. W miarę możliwości powinniśmy usuwać również mniejsze uchybienia, takie jak np. literówki.

Te błędy popełnia się najczęściej

i

Autor: Materiały prasowe Pracuj.pl Te błędy popełnia się najczęściej

5. Błędy kompozycyjne

Każdy list ma określoną budowę – powinien składać się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Ważne, by zawrzeć w nim również datę i miejscowość, dane adresata i nadawcy, a także zwroty grzecznościowe. W dokumencie musi znaleźć się także odręczny podpis.  

6. Uniwersalność 

Choć to pracochłonne należy stworzyć nowy list na potrzeby każdej rekrutacji. W przeciwnym razie jego dostarczenie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, a wręcz zadziała na naszą niekorzyść. 

7. Brak konkretnych informacji

Mimo że list ma mniej usystematyzowaną budowę niż CV, jego treść powinna być jasna i konkretna. Nie można zamieszczać w nim zdań, które niewiele wnoszą, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że rekruter zrezygnuje z czytania po przebrnięciu przez pierwszy akapit. 

8. Dobór nieodpowiednich argumentów 

Chcąc przekonać pracodawcę, że jesteśmy tym pracownikiem, którego poszukuje, nie możemy wzbudzać w nim litości, powołując się np. na trudną sytuację rodzinną itp. 

Znalezienie atrakcyjnej oferty pracy wymaga szybkiej reakcji. Zanim jednak zdecydujemy się odpowiedzieć, upewnijmy się, że nasza aplikacja jest poprawna i wartościowa. Tylko wtedy może stać się dla nas przepustką do kariery.

Artykuł sponsorowany 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki