Warto wiedzieć

Najmniejsze uzdrowisko w Polsce zachwyca kuracjuszy. To wyjątkowa perełka na mapie naszego kraju

2024-08-03 12:08

Miejscowości uzdrowiskowych w Polsce nie brakuje. W ostatnich latach ich popularność wśród turystów mocno wzrosła. W niektórych z nich w sezonie wakacyjnym zaczyna robić się tłok. Jeśli więc chcesz uniknąć tłumów i wypocząć wśród natury oraz ciszy, mamy świetną propozycję. Takie warunki zapewni ci uzdrowisko we wsi Wapienne, które, choć uznawane jest za najmniejsze, atrakcji oferuje naprawdę wiele.

Najmniejsze uzdrowisko w Polsce zachwyca odwiedzających. Kuracjusze i turyści uwielbiają to miejsce

Wapienne to niewielka wieś w województwie małopolskim, która przez lata była wręcz przyćmiona takimi miejscowościami jak Szczawnica czy Krynica-Zdrój. Owe uzdrowiska także zachwycają i są uwielbiane przez kuracjuszy, lecz dla osób chcących odpocząć w ciszy i spokoju wśród natury bezsprzecznie polecamy Wapienne.

Małopolska wieś jest najmniejszym uzdrowiskiem w całej Polsce, a owy status otrzymała 8 kwietnia 1986 roku. Na turnusy od lat do lokalnych sanatoriów przybywają najczęściej osoby zmagające się schorzeniami reumatycznymi, ortopedyczno-urazowymi, układu krążenia, układu oddechowego, układu nerwowego, alergiami czy chorobami układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii.

Jeśli również niebawem masz w planach pojawić się w okolicy, dowiedz się, jakie atrakcje oferuje miejscowość. Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią. 

Uzdrowisko Wapienne: jakie atrakcje czekają na turystów i kuracjuszy?

Mimo tego, iż miejscowość nie należy do największych, to i tak oferuje sporo miejsc wartych odwiedzenia i atrakcji.

Będąc w Wapiennem warto zwiedzić np. Kornuty, czyli słynny rezerwat skalny, a także zobaczyć Jaskinię Mroczną, która jest jedną z najdłuższych w Beskidzie Niskim.

W miarę możliwości warto także wyjechać poza wieś, by odwiedzić między innymi gorlickie muzeum im. Ignacego Łukasiewicza, średniowieczny Biecz, Muzeum Przemysłu Naftowego, zalew Klimkówka czy Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. 

Co ważne, głównym i popularnym bogactwem Wapiennego są też średnio zmineralizowane wody siarczkowo-siarkowodorowe, których można spróbować między innymi w lokalnej pijalni wód. Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda okolica uzdrowiska na zdjęciach, zachęcamy do sprawdzenia naszej galerii powyżej. 

Ciechocińskie tężnie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki